
Poznanie kondycji psychicznej studentów i doktorantów, a także identyfikacja kluczowych obszarów wymagających wsparcia psychologicznego, by opracować strategie działania dostosowane do potrzeb społeczności akademickiej - to kluczowe cele Wielkiego badania dobrostanu, inicjatywy Koła Badań Psychologicznych „Experior” oraz Akademickiego Centrum Wsparcia Psychologicznego UG.
- Badanie dobrostanu studentów i doktorantów Uniwersytetu Gdańskiego jest działaniem ważnym z kilku powodów - mówi dr hab. Urszula Patocka-Sigłowy, Prorektorka ds. Studenckich. - Przede wszystkim to inicjatywa Koła Badań Psychologicznych „Experior”. To studenci, chcąc wesprzeć koleżanki i kolegów, przygotowali ankietę, opracowali harmonogram badania, a później przeanalizują wyniki. Przeprowadzenie badania będzie możliwe dzięki wsparciu zespołów dr Agaty Rudnik i prof. Pawła Atroszko. W popularyzację tego przedsięwzięcia zaangażowało się kilka kół naukowych i jednostek uczelnianych. I to jest kolejna wartość inicjatywy, o której mowa: współpraca wielu organizacji, integracja, wspólne szukanie rozwiązań.
- Dla ACWP to ważne badanie, bo dzięki niemu mamy szansę dostosować naszą ofertę do rzeczywistych potrzeb studentów i doktorantów - mówi dr Agata Rudnik, Dyrektorka Akademickiego Centrum Wsparcia Psychologicznego UG. – Znając te potrzeby, będziemy w stanie lepiej dopasować działania i skutecznie pomóc. Liczymy również, że dzięki temu badaniu więcej osób dowie się o istnieniu Centrum - że jest na Uniwersytecie Gdańskim miejsce, do którego mogą przyjść i skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologicznej.
Aby wziąć udział w badaniu, wystarczy wypełnić ankietę. Członkowie i członkinie Koła Nauk Psychologicznych „Experior” podkreślają jej walor psychoedukacyjny: każda osoba uczestnicząca w badaniu otrzyma spersonalizowaną informację zwrotną na temat swojego dobrostanu oraz wskazówki dotyczące potencjalnych obszarów, w których warto poszukać wsparcia. Badanie jest dobrowolne, jednak organizatorzy liczą na szeroki odzew - chcieliby przebadać około 10.000 osób.
- Im więcej osób wypełni ankiety, tym będziemy mieli lepszy i pełniejszy obraz rzeczywistych potrzeb studentów i doktorantów UG - mówi dr hab. Paweł Atroszko prof. UG, opiekun Koła Nauk Psychologicznych „Experior”. - Robimy kompleksowe badanie dobrostanu, obejmujące kluczowe czynniki z nim powiązane, takie jak zdrowie psychiczne, stres i sposoby radzenia sobie, styl życia czy sytuację na studiach. Pod względem zakresu badanych zagadnień i wysiłków w kierunku zaangażowania całej społeczności akademickiej przedsięwzięcie jest pionierskie w Polsce.
Uzyskane wyniki pozwolą na opracowanie strategii działań dostosowanych do realnych potrzeb społeczności akademickiej UG. Jakie to potrzeby i jakie działania - dowiemy się po zakończeniu zbierania danych. Organizatorom akcji zależy na wspólnym (wraz z władzami uczelni) wypracowaniu rozwiązań, które sprawią, że studentom i doktorantom na UG będzie po prostu lepiej. - Zależy nam, by studenci czuli się częścią tego działania - podkreśla Paweł Książek z „Experiora”, jeden z pomysłodawców akcji.
W Wielkie badanie dobrostanu zaangażowało się - oprócz „Experiora” i ACWP - wiele organizacji działających na naszej uczelni: AZS Uniwersytet Gdański, Koło Naukowe Psychologii Organizacji i Zarządzania „Brevi Manu”, Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej UG, Międzywydziałowe Koło Naukowe Neptun TV, Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Gdańskiego, Radio MORS oraz studenci WNS.
Gorąco zachęcamy do wypełniania ankiet i śledzenia informacji na stronie wydarzenia!