Prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn został powołany w skład Zespołu doradczego ds. nieuczciwych praktyk publikacyjnych przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zadaniem tego ciała będzie opracowanie propozycji rozwiązań legislacyjnych i systemowych mających na celu przeciwdziałanie tego typu działaniom.
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego zdecydował o powołaniu Zespołu w związku z ujawnionymi przypadkami udziału badaczy w tzw. papierniach oraz zjawiskiem publikacji w tzw. „drapieżnych” czasopismach.

W zespole pracować będzie również prof. Grzegorz Węgrzyn z Wydziału Biologii UG, Prezes PAN Oddział w Gdańsku oraz wiceprzewodniczący Rady Doskonałości Naukowej: - Bardzo negatywnym zjawiskiem, jakie pojawiło się w ostatnich latach w nauce jest publikowanie fałszywych albo niesprawdzonych danych, nieuzasadnione dodawanie do listy autorów osób, które nie brały udziału w badaniach i inne nieuczciwe praktyki zmierzające do zwielokrotnienia dorobku publikacyjnego o miernej wartości naukowej albo wręcz wprowadzania w błąd innych naukowców. Wiąże się to także z publikowaniem prac o wątpliwej jakości naukowej w czasopismach czy wydawnictwach nie stosujących odpowiednich standardów jakościowych.
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego powołał w skład Zespołu 7 profesorek i profesorów z uczelni i jednostek badawczych z całego kraju, a przewodniczy im Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Piotr Jedynak.
- Głównym zadaniem Zespołu będzie przeprowadzenie analizy praktyk publikacyjnych stosowanych w Polsce i za granicą oraz identyfikacja i zdefiniowanie nieuczciwych praktyk publikacyjnych. Konieczne będzie zidentyfikowanie możliwych konsekwencji wynikających ze stosowania takich praktyk. Zespół zajmie się również możliwościami rozwiązań mających na celu przeciwdziałanie nagannym postępowaniom, które są związane z publikowaniem prac naukowych. Końcowym etapem prac Zespołu ma być przedstawienie propozycji rozwiązań legislacyjnych i systemowych, mających na celu przeciwdziałanie nieuczciwym praktykom publikacyjnym - dodał prof. Grzegorz Węgrzyn.
Formalnie prace Zespołu doradczego do spraw nieuczciwych praktyk publikacyjnych rozpoczynają się 2 kwietnia, jednak pierwsze posiedzenie zaplanowane jest na 14 kwietnia br.
Skład Zespołu doradczego do spraw nieuczciwych praktyk publikacyjnych:
- prof. Piotr Jedynak, Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego;
- dr hab. Maria Konarska, Międzynarodowy Instytut Mechanizmów i Maszyn Molekularnych IMol Polskiej Akademii Nauk;
- prof. Jerzy Lis, Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, wiceprzewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich;
- prof. Michał Mrozowski, Politechnika Gdańska;
- prof. Katarzyna Ropka-Molik, Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego, członkini Komisji Ewaluacji Nauki;
- prof. Barbara Rymsza, Instytut Badawczy Dróg i Mostów, członkini Prezydium Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przewodnicząca Komisji Nauki RGNiSW;
- dr inż. Mateusz Szatkowski, Politechnika Wrocławska, członek Rady Młodych Naukowców;
- prof. Grzegorz Węgrzyn, Uniwersytet Gdański, wiceprzewodniczący Rady Doskonałości Naukowej.