
Fot. Karolina Kądziela/CTT UG
Innowacyjność, ochrona własności intelektualnej i wielopoziomowa współpraca nauki i biznesu dla budowania społeczeństwa przyszłości - o tym ze społecznością akademicką Uczelni Fahrenheita rozmawiali wybitni specjaliści na co dzień zajmujący się zagadnieniami związanymi z prawem własności intelektualnej i własności przemysłowej. W dniach 1-3 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Gdańskim, Gdańskim Uniwersytecie Medycznym i Politechnice Gdańskiej odbyła się druga edycja „Intellectual Property and Innovation Days”.
Gospodarzem pierwszego dnia wydarzenia było Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Gdańskiego, pomysłodawca inicjatywy, wsparte organizacyjnie przez Biuro Analiz i Ekspertyz UG oraz spółkę celową Uniwersytetu Gdańskiego Univentum Labs, zajmującą się m.in. komercjalizacją wyników badań naukowych za pośrednictwem spółek spin-off. Gości przyjął w swoje progi Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki, reprezentowany przez Dziekana dr. hab. Marcina Marciniaka, prof. UG.
Jak powiedział prowadzący konferencję Zastępca Dyrektora CTT UG Tomasz Chyrek, odbywający się po raz drugi w Uczelniach Fahrenheita kwietniowy „tydzień własności intelektualnej” nawiązuje do Światowego Dnia Własności Intelektualnej, obchodzonego 26 kwietnia. Jego głównym celem jest podnoszenie świadomości naukowczyń i naukowców oraz studentek i studentów na temat rodzajów własności intelektualnej i dostępnych prawnie form ich ochrony, a także zaprezentowanie społeczności akademickiej funkcjonujących w obrębie uczelni jednostek pomagających w uzyskaniu ochrony prawnej (np. patentowej) oraz komercjalizacji wyników badań i prac w obszarze B+R.
Prorektor ds. Rozwoju i Finansów dr hab. Paweł Antonowicz, prof. UG, otwierając konferencję, docenił ogrom pracy wykonywanej przez Centrum Transferu Technologii UG. Wspomniał także o innych jednostkach zaangażowanych w komercjalizację wyników badań: Centrum Analiz i Ekspertyz, Biuro Finansów i Projektów Strategicznych, Uniwersyteckie Laboratorium Usług Badawczych, Uniwersytecki Ośrodek Badań Stosowanych i Wdrożeniowych czy spółkę celową Univentum Labs, za pośrednictwem której powstało już siedem spółek spin-off.
- Cała nasza akcja związana z wyjściem ku biznesowi, ku interesariuszom, ku otoczeniu społeczno-gospodarczemu związana jest także ze zmianami w Ustawie o nauce i szkolnictwie wyższym - mówił prof. P. Antonowicz. - W ostatnich latach aspekt komercjalizacyjny rośnie na znaczeniu również w kontekście ewaluacji uczelni przez Ministerstwo, więc czy chcemy, czy nie chcemy - a my chcemy i chcieliśmy już dawno - idziemy w tym kierunku.
Także Dziekan WMFI, dr hab. Marcin Marciniak, prof. UG, zwrócił uwagę na otwartość kierowanego przez siebie wydziału na współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym: - Nawet tak mocno teoretyczna dziedzina jak matematyka coraz bardziej otwiera się na współpracę, ponieważ pojawia się zorientowanie na zastosowanie matematyki, np. na modelowanie matematyczne - powiedział.

W sesji otwarcia prelekcję wygłosiła również Zastępca Prezesa Urzędu Patentowego RP Anna Stuleblak, która podzieliła się z zebranymi informacjami o tym, jakie są rodzaje własności intelektualnej i dostępne sposoby ich ochrony, jak można zarządzać zasobami własności intelektualnej w przedsiębiorstwie, a także dlaczego warto chronić własność intelektualną i na jakim etapie powstawania wynalazku lub innowacji należy podjąć wstępne działania ochronne:
- Aby objąć wynalazek ochroną patentową, konieczny jest odpowiedni stopień innowacji - mówiła Anna Stuleblak. - Oznacza to, że wynalazek nie powinien być nigdy wcześniej publicznie prezentowany: najpierw zgłaszamy wniosek patentowy, a dopiero później publikację lub prezentację na konferencji.
Anna Stuleblak zwróciła również uwagę na fakt, że samo uzyskanie patentu nie oznacza jeszcze czerpania zysków z wynalazku: opatentowane rozwiązanie należy jeszcze komercyjnie wdrożyć. Zauważyła również, że jedynie ok. 20% polskich uczelni dokonuje zgłoszeń patentowych (naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego, m.in. dzięki wsparciu Centrum Transferu Technologii, coraz częściej uzyskują ochronę patentową).
Dyrektorka CTT UG Katarzyna Gronowska opowiedziała o nowym projekcie - Inkubatorze Rozwoju, realizowanym w ramach inicjatywy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Science4Bussiness i finansowanym z programu Komisji Europejskiej FENG. Środki finansowe z projektu można przeznaczyć m.in. na prototypowanie, certyfikację, dodatkowe badania laboratoryjne, uzyskanie międzynarodowej ochrony patentowej czy prezentację wynalazku na targach branżowych.
O wdrażaniu wynalazków i innowacyjnych rozwiązań z punktu widzenia korporacji opowiedzieli przedstawiciele partnerów konferencji ze świata biznesu: dr Katarzyna Kujawska-Skowrońska z ROCHE DIAGNOSTIC, Mateusz Linda z HAPAG-LLOYD AG, Arek Kwoska z REBELS VALLEY i Przemysław Włoczkowski z Sii. Nie zabrakło również przedstawicieli sektora publicznego, którzy opowiedzieli o zdobywaniu funduszy na projekty badawczo-wdrożeniowe; głos zabrały: Dorota Brzosko i Monika Wójcik z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Jolanta Kalisz i Magda Szwedowska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego (Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Gdańsku) oraz Renata Downar-Zapolska z Politechniki Gdańskiej (Horyzontalny Punkt Kontaktowy Programów Ramowych Unii Europejskiej Polska Północna).
W holu przed aulą znalazły się również stoiska konsultacyjne jednostek zapewniających wsparcie w procesie zagwarantowania ochrony własności intelektualnej, wdrożenia innowacji i komercjalizacji wyników badań. Zainteresowani mogli porozmawiać z przedstawicielami Centrum Transferu Technologii UG, Univentum Labs, Biura Wsparcia Przygotowania Projektów - Inkubatora Projektowego UG, Horyzontalnego Punktu Kontaktowego Polska Północna, Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Gdańsku, Agencji Rozwoju Pomorza oraz Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.
Kolejne dni konferencji odbyły się w murach Politechniki Gdańskiej i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.