Dzień Równości w UG - Uniwersytet Gdański świętuje równość i inkluzywność w nauce

Zdjęcie grupowe

Święto równości, inkluzywności oraz neuroróżnorodności w Uniwersytecie Gdańskim - 9 kwietnia podczas uroczystej gali w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego nagrodzono laureatki konkursu „Włączam Płeć do Badań” oraz, po raz pierwszy w historii uczelni, wręczono Nagrodę Rektora im. Joanny Schopenhauer. - Nie wiem, czy wiesz, ale stajesz się postacią historyczną - zwrócił się Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski do laureatki wyróżnienia, prof. dr hab. Małgorzaty Lipowskiej z Wydziału Nauk Społecznych.

Wydarzenie otworzyły prof. dr hab. Ewa Łojkowska oraz prof. dr hab. Natasza Kosakowska-Berezecka, które podkreśliły znaczenie równości w Uniwersytecie Gdańskim. Niedawno UG został wyróżniony przez Komisję Europejską nagrodą ‘Newcomer Gender Equality Champions’ dla organizacji, które osiągnęły największe postępy we wdrażaniu Planu Równości Płci. Naukowczynie podziękowały Rektorowi UG i wielu sojusznikom, którzy wspierali ich działania w tym zakresie na Uniwersytecie Gdańskim. 

Następnie Rektor UG prof. Piotr Stepnowski wręczył dyplom Nagrody Rektora im. Joanny Schopenhauer prof. Małgorzacie Lipowskiej, zaznaczając, że to wyróżnienie nie mogło trafić w lepsze ręce. Laureatce pogratulowała także prof. Ewa Łojkowska, przewodnicząca Komisji Konkursu Nagrody im. Joanny Schopenhauer. Następnie przewodniczący Komisji Konkursu „Włączam Płeć do Badań” prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn oraz prof. Piotr Stepnowski wręczyli nagrody i wyróżnienia dla najlepszych naukowczyń i naukowców, którzy w swoich badaniach uwzględniają perspektywę płci. Laureatkami III edycji konkursu zostały:

  • Dr Paulina Anikiej-Wiczenbach z Wydziału Nauk Społecznych UG za najwyżej ocenioną pracę doktorską z zakresu nauk społecznych i humanistycznych
  • Dr Monika Górska-Arcisz z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed za najwyżej ocenioną pracę doktorską z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych
  • Mgr Sylwia Romańska z Wydziału Filologicznego UG za najwyżej ocenioną pracę magisterską z zakresu nauk społecznych i humanistycznych 
  • Mgr Karolina Palucha z Wydziału Oceanografii i Geografii UG za najwyżej ocenioną pracę magisterską z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych

Komisja Konkursu przyznała także 5 wyróżnień; otrzymały je: dr Sonia Czaplewska i dr Ariadna Łada-Maśko za wyróżniające się prace doktorskie z zakresu nauk społecznych i humanistycznych oraz mgr Paulina Melcer, mgr Weronika Skrzynecka i mgr Julia Stekla za wyróżniające się prace magisterskie z zakresu nauk społecznych i humanistycznych.

Więcej o laureatkach. 

O tematyce nagrodzonych badań opowiedziały same laureatki. Prof. Małgorzata Lipowska przedstawiła zagadnienia z zakresu równości płci i neuroróżnorodności w psychologii klinicznej, w tym m.in. różne podejście do diagnozy ADHD zależnie od płci dziecka. Dr Paulina Anikiej-Wiczenbach zaprezentowała osobowe, relacyjne i sytuacyjne determinanty responsywności rodzicielskiej u mężczyzn i kobiet, a mgr Karolina Palucha przybliżyła charakterystykę hodowlaną i użytkową hybrydy ryb łososiowatych Spartic 2. Serię wystąpień zakończył wykład online dr Moniki Górskiej-Arcisz nt. udziału genu FGFR2 w regulacji współzależności p62/Keap1/Nrf-2 w luminalnym raku piersi, który stanowi największy odsetek przypadków raka gruczołu piersiowego (ok. 50-60%).

prof. Ewa Łojkowska

prof. Ewa Łojkowska

- Dzisiejsza uroczystość stanowiła jedną z kulminacji wdrażania Planu Równości Płci w Uniwersytecie Gdańskim. Cztery lata temu ustanowiliśmy nagrodę za badania, w których badacze włączają perspektywę płci do swoich badań poprzez branie pod uwagę płci obiektu badań. Jest to bardzo istotne i ważne podejście, tak na etapie planowania badań, jak i wyciągania z nich wniosków - powiedziała kierowniczka projektu Modifying Institutions by Developing Gender Equality Plans -  MINDtheGEPs (UE Horyzont 2020) prof. Ewa Łojkowska. - Wiele badań dotychczas prowadzonych nie brało pod uwagę np. tego, że kobiety i mężczyźni są różnie zbudowani. Tak naprawdę każda komórka ciała kobiety i mężczyzny jest różna (ma różny garnitur chromosomalny), a jednak w wielu przypadkach traktuje się nasze organizmy jako takie same.

Ostatnim punktem programu było wystąpienie prof. Nataszy Kosakowskiej-Berezeckiej, która zaprezentowała SEA-EU Inclusive Communication Charter”, czyli dokument przedstawiający ideę i zasady włączającej i równościowej komunikacji, który został wdrożony w sojuszu SEA-EU, współtworzonym od pięciu lat przez Uniwersytet Gdański wspólnie z ośmioma innymi nadmorskimi uczelniami europejskimi. Naukowczyni przedstawiła najważniejsze czynniki, które pozwalają na tworzenie włączającego, równościowego oraz budującego poczucie bezpieczeństwa każdej osoby studiującej czy pracującej środowiska akademickiego. Podkreśliła, że takie otoczenie przynosi korzyści w postaci większego poczucia zaangażowania, innowacyjności, efektywności i zadowolenia z pracy.

prof. Natasza Kosakowska-Berezecka

prof. Natasza Kosakowska-Berezecka

- Badania wskazują, że tam, gdzie jest więcej różnorodności, jest też więcej innowacji, a zespoły badawcze, w których pracują kobiety i mężczyźni, realizują bardziej nowatorskie projekty naukowe, publikują wybitne artykuły, które cechują się wysoką cytowalnością - powiedziała prof. Natasza Kosakowska-Berezecka. - Musimy zatem pracować nad tym, aby budować środowisko pracy, które pozwala na wydobycie potencjału z różnorodności i przeciwdziała szkodliwemu wpływowi stereotypów. Jak to zrobić? Temu właśnie ma służyć dokument SEA-EU Inclusive Communication Charter”, który niedługo zostanie opublikowany w języku polskim.

Dzień Równości na UG odbył się w ramach Staff Week for Mental Health & Neuroinclusive Teaching na UG, w którym udział wzięli pracownicy z Uniwersytetu Kilońskiego, Uniwersytetu w Splicie, Uniwersytetu Maltańskiego i Uniwersytetu w Algarve. Podczas wydarzenia uczestnicy z całej Europy brali udział w warsztatach, dzięki którym dowiedzieli się, jak lepiej wesprzeć neuroróżnorodnych studentów podczas zajęć.

Tekst i fot. Marcel Jakubowski