
Prorektorka ds. Współpracy i Umiędzynarodowienia dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler, prof. UG wręczyła powołania do programu „Ambasadorowie SEA-EU” Izabeli Ziomek i Katerynie Tsepurdey. Już od kwietnia br. obie studentki zaangażują się w działania promocyjne i komunikacyjne sojuszu oraz będą reprezentować gremium studenckie na arenie międzynarodowej.
- Zdecydowałam się ubiegać o rolę ambasadorki, ponieważ chcę mieć realny wpływ na to, co dzieje się na uczelni. Wierzę, że czas studiów może być czasem nie tylko nauki, ale też aktywnego rozwoju i zaangażowania. Chciałabym pokazać, że uczelnia to miejsce, w którym można realizować się także poza salą wykładową - i inspirować innych do wykorzystywania tych możliwości - mówi Kateryna Tsepurdey, studentka Geografii na Wydziale Oceanografii i Geografii.
- Mam doświadczenie w tworzeniu treści na media społecznościowe, zarówno pod względem kreatywnym, jak i technicznym, co pozwala mi tworzyć atrakcyjne i angażujące materiały promujące różne inicjatywy. Chciałabym wykorzystać te umiejętności jako ambasadorka SEA-EU, pomagając w budowaniu pozytywnego wizerunku sojuszu oraz zwiększaniu zaangażowania studentów poprzez nowoczesną i przystępną komunikację w social mediach - powiedziała Izabela Ziomek, studentka Produkcji Form Audiowizualnych na Wydziale Filologicznym. - Najbardziej podoba mi się idea budowania silnej, zintegrowanej wspólnoty europejskich uniwersytetów nadmorskich, która łączy edukację, badania naukowe i innowacje z troską o środowisko oraz rozwój lokalnych społeczności.
Zadaniem studenckich „Ambasadorów SEA-EU” będzie promowanie działań sojuszu, udział w gremiach zarządzających i spotkaniach międzynarodowych, wsparcie studentów zagranicznych oraz prowadzenie działań marketingowych. Dzięki programowi ambasadorowie rozwiną umiejętności komunikacyjne, marketingowe i organizacyjne oraz zdobędą pierwsze doświadczenia we współpracy międzynarodowej. Rekrutacja do kolejnej edycji programu odbędzie się jesienią 2025 r.
Zapraszamy do przeczytania krótkich rozmów z Ambasadorkami
Izabela Ziomek

- Dlaczego zdecydowałaś się ubiegać o rolę ambasadorki SEA-EU?
- Zdecydowałam się ubiegać o rolę ambasadorki SEA-EU, ponieważ chciałabym aktywnie promować ideę międzynarodowej współpracy i mobilności akademickiej wśród studentów. Wierzę, że projekt SEA-EU otwiera wiele wartościowych możliwości rozwoju — zarówno naukowego, jak i osobistego. Dodatkowo, rola ambasadorki pozwoli mi rozwijać własne kompetencje komunikacyjne, organizacyjne jak i kreatywne, a także poszerzyć sieć kontaktów w międzynarodowym środowisku.
Mam doświadczenie w tworzeniu treści na media społecznościowe, zarówno pod względem kreatywnym, jak i technicznym, co pozwala mi tworzyć atrakcyjne i angażujące materiały promujące różne inicjatywy. Chciałabym wykorzystać te umiejętności jako ambasadorka SEA-EU, pomagając w budowaniu pozytywnego wizerunku sojuszu oraz zwiększaniu zaangażowania studentów poprzez nowoczesną i przystępną komunikację w social mediach.
- Co ci się najbardziej podoba w sojuszu SEA-EU?
Najbardziej podoba mi się idea budowania silnej, zintegrowanej wspólnoty europejskich uniwersytetów nadmorskich, która łączy edukację, badania naukowe i innowacje z troską o środowisko oraz rozwój lokalnych społeczności. To inspirujące, że sojusz nie tylko przekracza granice państw, ale też łączy różne kultury i punkty widzenia w imię wspólnych celów.
- Jak myślisz, co jest najbardziej atrakcyjne w umiędzynarodowieniu dla studentów? Na czym, podczas mobilności czy ogólnie w kontakcie z innymi kulturami, mogą najbardziej zyskać?
- Najbardziej atrakcyjne w umiędzynarodowieniu dla studentów jest to, że otwiera drzwi do zupełnie nowych perspektyw - nie tylko edukacyjnych, ale też kulturowych i życiowych. Podczas mobilności czy w kontakcie z innymi kulturami studenci uczą się elastyczności, samodzielności i empatii.
Kateryna Tsepurdey

- Dlaczego zdecydowałaś się ubiegać o rolę ambasadorki SEA-EU?
- Zdecydowałam się ubiegać o rolę ambasadorki, ponieważ chcę mieć realny wpływ na to, co dzieje się na uczelni. Wierzę, że czas studiów może być czasem nie tylko nauki, ale też aktywnego rozwoju i zaangażowania. Chciałabym pokazać, że uczelnia to miejsce, w którym można realizować się także poza salą wykładową - i inspirować innych do wykorzystywania tych możliwości.
- Co ci się najbardziej podoba w sojuszu SEA-EU?
- Podoba mi się wizja SEA-EU jako wielkiego, międzynarodowego uniwersytetu, w którym każdy - niezależnie od tego, czy jest studentem czy naukowcem - może realizować swoje pasje. Sojusz pokazuje, że łącząc uczelnie z różnych krajów, możemy tworzyć nową jakość edukacji i badań, a szersza perspektywa daje jeszcze więcej możliwości rozwoju.
- Jak myślisz, co jest najbardziej atrakcyjne w umiędzynarodowianiu dla studentów? Na czym, podczas mobilności czy ogólnie w kontakcie z innymi kulturami, mogą najbardziej zyskać?
- Myślę, że największą wartością umiędzynarodowienia jest to, że studenci nie tylko poznają inne kultury, ale przede wszystkim lepiej poznają siebie. Kontakt z różnorodnością otwiera nas na inne spojrzenia, uczy empatii i elastyczności. To również szansa na rozwój językowy, zdobycie cennych znajomości i zbudowanie sieci kontaktów, które mogą zaowocować w przyszłości - zarówno zawodowo, jak i prywatnie.
Inicjatywa jest realizowana w ramach projektu „Wsparcie działań synergicznych i komplementarnych projektu SEA-EU 2.0 - SEA-nergy”, który jest częścią programu NAWA „Wsparcie sojuszy Uniwersytetów Europejskich” z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego.

