Rozwijamy współpracę z Uzbekistanem. II Forum Rektorów Polski i Uzbekistanu

Fot. Perspektywy

Fot. „Perspektywy”

Uniwersytet Gdański jest jednym z liderów współpracy między uczelniami z Uzbekistanu i Polski. W UG studiuje obecnie 34 uzbeckich studentów. W środę, podczas II Forum Rektorów tych dwóch krajów, podpisane zostały kolejne cztery umowy o współpracy i wymianie akademickiej oraz o wspólnych projektach w zakresie ekonomii, dziennikarstwa i studiów językowych.

 

23 kwietnia w Uniwersytecie Warszawskim odbyły się główne obrady II Forum Rektorów Polski i Uzbekistanu z udziałem wiceministrów Sarvarkhonena Buzrukhonova i Andrzeja Szeptyckiego.

- Uczelnie z Uzbekistanu to poważny i bardzo obiecujący partner współpracy akademickiej dla polskich uczelni - podkreśla Rektor prof. Piotr Stepnowski, który podczas Forum reprezentował UG i KRUP, któremu przewodniczy. - Podczas obrad podsumowaliśmy naszą dotychczasową współpracę z uczelniami z Taszkientu i Samarkandy. Dobra atmosfera obrad, konkretne ustalenia i porozumienia były możliwe dzięki wsparciu zarówno naszego Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jak i przedstawicieli analogicznego ministerstwa z Uzbekistanu.

Współpraca Uniwersytetu Gdańskiego z uczelniami w Uzbekistanie stanowi istotny element strategii umiędzynarodowienia uczelni. Przyczynia się ona do wymiany wiedzy, doświadczeń oraz do inicjowania i rozwijania wspólnych projektów z zakresu szeroko rozumianej współpracy akademickiej. Relacje te obejmują działania dydaktyczne, naukowe i organizacyjne, a ich intensywność i zakres różnią się w zależności od wydziału.

Najprężniej współpraca rozwija się na Wydziale Prawa i Administracji, który od pięciu lat prowadzi intensywne działania partnerskie z Tashkent State University of Law (TSUL) - czołową uczelnią prawniczą Azji Środkowej i jednym z partnerów strategicznych WPiA UG. Zakres współpracy obejmuje:

  1. Mobilność akademicką i wymianę studentów - WPiA UG gościło ponad 20 przedstawicieli TSUL w ramach programu Erasmus+, zrealizowano dwie autorskie inicjatywy wymiany, w których udział wzięło ponad 160 studentów z Uzbekistanu, a obecnie pierwszy student UG odbywa semestr studiów na TSUL.
  2. Wspólne kierunki studiów - w formule podwójnego dyplomu powołano dwa kierunki: International Financial Law oraz Environmental Law and Sustainable Development. Trwają prace nad trzecim programem: Cyber Law, Cyber Security and AI.
  3. Współpraca naukowa - pracownicy UG biorą udział w międzynarodowych konferencjach organizowanych przez TSUL (np. Inno Cyber Law Week 2025), powstają także publikacje współautorskie dotyczące prawa nowych technologii, cyfryzacji i zastosowania AI w administracji.
  4. Wsparcie dla innych jednostek UG - WPiA wspiera pozostałe wydziały w nawiązywaniu kontaktów z uzbeckimi partnerami i przekazuje swoje doświadczenia w budowie relacji akademickich.

Wspólne działania mają tez miejsce na innych wydziałach, szczególnie w obszarze nauk ekonomicznych i zarządzania. Wydział Zarządzania oraz Wydział Ekonomiczny realizują wymiany z Tashkent State University of Economics (TSUE) oraz National University of Uzbekistan. Aktualnie:

  • 3 studentów z Uzbekistanu studiuje na studiach II stopnia na Wydziale Zarządzania (kierunek Finance and Accounting),
  • 1 student na Wydziale Ekonomicznym (kierunek International Business),

W przygotowaniu są nowe programy wymiany studentów i kadry, które będą realizowane na podstawie podpisanych umów międzyuczelnianych. Najnowsze z nich przewidują m.in. wymiany między wydziałami UG a partnerami uzbeckimi z możliwością uznawania punktów ECTS, bezpłatnym studiowaniem w ramach limitu oraz wsparciem organizacyjnym i wizowym.

Jak informuje Dyrektorka Biura Współpracy i Umiędzynarodowienia mgr Magdalena Sawicz, nasza uczelnia posiada obecnie aktywną sieć porozumień z 11 uczelniami w Uzbekistanie, w tym z TSUL, TSUE, National University of Uzbekistan, University of Tashkent for Applied Sciences, Westminster International University in Tashkent, Samarkand State Institute of Foreign Languages, Law Enforcement Academy, Tashkent Institute of Finance, Tashkent International University i Karakalpak State University.

- Współpraca ta stanowi modelowy przykład wielopłaszczyznowego partnerstwa akademickiego, obejmującego zarówno dydaktykę, jak i badania naukowe, z wyraźną perspektywą dalszego rozwoju - dodaje mgr Magdalena Sawicz.

 

W zakresie organizacji II Forum Rektorów Uzbekistanu i Polski, jak i innych działań dotyczących umiędzynarodowienia uczelni aktywnie działa Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”, realizująca program Study in Poland. W środowym wydarzeniu uczestniczyło w sumie ponad 100 uczestników reprezentujących m.in. ponad 50 uczelni z obu krajów, wiceministrowie nauki i szkolnictwa wyższego Polski i Uzbekistanu, przedstawiciele kierownictw NCBR, NAWA, FRSE i Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”. Tego dnia podpisanych zostało niemal 40 porozumień o współpracy. Kolejne forum odbędzie się w przyszłym roku w Bucharze w Uzbekistanie.  

Szczegółowe informacje na temat Forum można przeczytać na stronie Perspektyw.

mgr Magdalena Nieczuja-Goniszewska, Rzeczniczka Prasowa UG; fot. „Perspektywy”