Projekt FRUG wśród laureatów programu „Bałtycki Grant Bioróżnorodności” Fundacji ORLEN dla Pomorza!

fot.

Kreowanie postaw pro-przyrodniczych poprzez edukację na temat ekologii morza i zachowania bioróżnorodności środowiska morskiego, utrzymanie funkcji ochronnej i dydaktycznej kładek nad wydmami w helskim Parku Wydmowym oraz badanie zachowań i wędrówek ptaków siewkowych z wykorzystaniem nowych technologii – to trzy filary projektu pn. „Pomorski Warsztat Bioróżnorodności”. Projekt, realizowany przez Fundację Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, otrzymał dofinansowanie z Fundacji ORLEN dla Pomorza w kwocie 273 110 zł w ramach programu „Bałtycki Grant Bioróżnorodności” .

Głównym celem projektu „Pomorski Warsztat Bioróżnorodności” jest kreowanie postaw pro-przyrodniczych poprzez aktywną edukację społeczeństwa, w szczególności dzieci w wieku szkolnym, oraz utrzymanie funkcji ochronnej i dydaktycznej kładek ukierunkowujących ruch turystyczny nad wydmami w Parku Wydmowym w Helu. Działania edukacyjne wsparte zostaną wynikami przeprowadzonych w ramach projektu badań naukowych w zakresie zachowań i wędrówek ptaków siewkowych korzystających z obszarów Zatoki Puckiej i Gdańskiej.

Wśród zaplanowanych w ramach projektu zadań przewidziano w szczególności:

  • przeprowadzenie 20 warsztatów dla szkół podstawowych z województwa pomorskiego obejmujących tematykę: ekologii morza i ochrony bioróżnorodności środowiska morskiego, bioróżnorodności Pomorza, ochrona gatunków, gatunki obce – we współpracy z Edukatorami FRUG/Stacji Morskiej UG w Helu;
  • badania zachowań i wędrówek ptaków siewkowych poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii, takich jak loggery GPS (GSM), pozwalających na precyzyjne śledzenie przemieszczeń ptaków i czasu ich pobytu w określonych miejscach. Zgromadzenie i analiza takich danych stanowią podstawę do lepszego planowania i skuteczniejszej ochrony ptaków wodno-błotnych w rejonie południowych wybrzeży Morza Bałtyckiego, wspierając działania na rzecz ochrony bioróżnorodności regionu – badania prowadzone przez dr Agnieszkę Ożarowską oraz dr Grzegorza Zaniewicza z Pracowni Ornitologii Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego;
  • naprawę uszkodzonych elementów kładek spacerowych nad wydmami Parku Wydmowego w Helu.

- Bardzo cieszy nas możliwość realizacji projektu w ramach programu grantowego Fundacji ORLEN dla Pomorza – podkreśla Agnieszka Wojtach, Wiceprezes Zarządu ds. Projektów FRUG. - Nasz projekt składa się z 3 komponentów: edukacyjnego, naukowego i infrastrukturalnego, które realizują cel programu, jakim jest ochrona bioróżnorodności Morza Bałtyckiego. Wybór tych komponentów odpowiada zidentyfikowanym przez nas potrzebom w zakresie zwiększenia świadomości ekologicznej mieszkańców Pomorza, wzmocnienia lokalnej ochrony ptaków i utrzymania funkcji ochronnej i dydaktycznej kładek nad wydmami w Parku Wydmowym w Helu.

Wartość grantu Fundacji ORLEN dla Pomorza wynosi 273 110 zł.  Projekt realizowany będzie do czerwca 2026 r.

 

 

Dorota Rybak/CKiP