
Fot. M. Byczkowski
Co zrobić, by móc głosować poza miejscem zamieszkania? Jakie dokumenty, gdzie i kiedy należy w tym celu złożyć? Na te i inne pytania odpowiadały dziś na Wydziale Nauk Społecznych UG przedstawicielki Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Gdańsku. To trzeci dzień akcji „Nie śpij, bo Cię przegłosują!” w Uczelniach Fahrenheita. Wcześniej spotkania miały miejsce w murach Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Politechniki Gdańskiej.
- Chcemy promować udział w wyborach - podkreśla Anita Pytlos z Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Młodzi ludzie są coraz bardziej świadomi i wiedzą o tym, że w najbliższym czasie odbędą się wybory prezydenckie, niemniej jednak jesteśmy tu, by o tym przypomnieć i udzielić informacji, jak osoby studiujące mogą np. zmienić miejsce głosowania. Wiemy, że w Gdańsku studiuje wiele osób spoza miasta i spoza województwa, zatem wychodzimy im naprzeciw, aby mogły dokonać formalności na miejscu.
„Jak zmienić miejsce do głosowania?” to najczęstsze pytanie zadawane urzędniczkom przez studentów. Wszystkie osoby odwiedzające stoisko mogły uzyskać kompleksową informację o niezbędnych formalnościach, a nawet złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania. Uzyskanie niektórych zaświadczeń wymaga jednak wizyty w Urzędzie Miejskim.
By ułatwić studentkom i studentom zapoznanie się z formalnościami związanymi z głosowaniem, Wydział Spraw Obywatelskich przygotował ulotki z najważniejszymi informacjami i odsyłaczami do stron internetowych dotyczących konkretnych spraw.
WAŻNE:
- Aby wziąć udział w głosowaniu w Gdańsku, należy zadbać o to, by być ujętym w spisie wyborców miasta Gdańska.
- Wnioski o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów oraz wnioski o zmianę miejsca głosowania można składać do 15 maja. W Gdańsku można to zrobić do godz. 16:00 w jednym z Zespołów Obsługi Mieszkańców UM w Gdańsku lub za pośrednictwem serwisu gov.pl.
Przydatne linki: