
Fot. Zagroda Inicjatyw Twórczych; PBPR
Ruszyły prace wokół kolejnej edycji Pomorskiej Akademii Planowania Przestrzeni Publicznej. W pierwszej kolejności wybierana jest gmina pełniąca funkcję gospodarza, a zarazem odbiorcy projektów zagospodarowania terenów, nad którymi będą pracowały zespoły studentów z czterech uczelni. Po przeanalizowaniu nadesłanych zgłoszeń, zapoznaniu się ze specyfiką zaproponowanych przestrzeni i warunkami organizacyjnymi, została wybrana Gmina Redzikowo.
PAPPP to inicjatywa łącząca różne środowiska wokół tworzenia przestrzeni przyjaznych przyszłym użytkownikom. Inicjatorem jest Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego, które za cel obrało upowszechnianie dobrych praktyk w zakresie kształtowania przestrzeni publicznych poprzez wypracowanie strategii ich rozwoju oraz przygotowanie projektu dla wybranej przestrzeni publicznej tak, aby zwiększyć jej konkurencyjność. Do realizacji zostały zaproszone Uczelnie Fahrenheita i Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku - to właśnie studenci z GUMed, PG, UG i ASP w międzyuczelnianych zespołach będą opracowywać koncepcje zmian dla wyłonionej w tej edycji gminy Redzikowo, a dokładnie wsi Swołowo.
Swołowo to jedna z najlepiej zachowanych wsi owalnicowych w Polsce, której układ przestrzenny pozostał niezmieniony od czasów średniowiecza. W miejscowości znajduje się ok. 70 budynków szkieletowych, pochodzących z XIX i początku XX wieku. Problematyka tegorocznej edycji będzie się skupiać zarówno na samej wsi, jak i jej otoczeniu. Zgłoszony obszar będzie stanowił wyzwanie choćby ze względu na unikatowy charakter i zabudowę, ale też zjawisko tzw. turystyki regeneratywnej.
Wizyta w gminie
W kwietniu odbyło się spotkanie organizacyjne w Zagrodzie Inicjatyw Twórczych w Swołowie (jednej z placówek gminnego centrum kultury), połączone ze spacerem po terenie. W rozmowach uczestniczyli przedstawiciele głównego organizatora PBPR i gminy Redzikowo: sekretarz gminy, kierownik Referatu Planowania Przestrzennego i Geodezji, Referatu Inwestycji oraz Urzędu Gminy, a poza kadrą zarządczą Zagrody Inicjatyw Twórczych także kierownik delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Słupsku i kierownik Oddziału Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.
Z ramienia kadry akademickiej zaangażowanej w prace merytoryczne, pozyskanie uczestników oraz koordynację prac projektowych w spotkaniu udział wzięli: Katarzyna Zygmunt, zastępczyni dyrektorki Uczelni Fahrenheita, dr Piotr Popowski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, dr inż. arch. Magdalena Podwojewska i dr inż. arch. Anna Rubczak z Politechniki Gdańskiej oraz dr inż. arch. Joanna Poczobut z Uniwersytetu Gdańskiego.
Spotkanie było okazją nie tylko do omówienia zakresu przestrzennego i tematycznego, ale też do przyjrzenia się specyfice miejscowości i planowanym inwestycjom.
Kolejnym krokiem będzie uroczysta inauguracja Akademii oraz wizyta studyjna z udziałem studentów, by mogli się zapoznać z obszarem i przygotować do warsztatów, które mają się odbyć we wrześniu na terenie Swołowa.