
Inspirująco, twórczo i z historią w tle - tak zapowiada się Noc Muzeów w Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego. W programie m. in. autorskie warsztaty kolażu, pogadanka o świętojańskich wiankach oraz oprowadzanie kuratorskie po wystawach. Będzie można także zajrzeć do sieni Domu Opatów Pelplińskich, która na co dzień nie jest dostępna dla zwiedzających.
To już kolejny udział Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego w Nocy Muzeów, jednak w tym roku po raz pierwszy zaprezentuje ono nowo otwartą wystawę stałą. Ponadto zwiedzający będą mieli rzadką okazję zajrzeć do zabytkowej sieni Domu Opatów Pelplińskich, a także obejrzeć wystawę czasową pt. „Od opata do studenta: dzieje budynków przy ulicy Bielańskiej 5”, przygotowaną przez Koło Naukowe Historyków Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego.
Zachęcamy do spędzenia Nocy Muzeów w Muzeum UG!
Program wydarzenia
17:00 - 22:00
Zwiedzanie Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego oraz sieni Domu Opatów Pelplińskich
17:00 - 22:00
Warsztaty: Tajemnice akademickiego świata
Zapraszamy na warsztaty kolażu inspirowane wystawą stałą i akademicką historią UG. Za pomocą nożyczek oraz gotowych materiałów, nawiązujących do ekspozycji, odwiedzający stworzą własne dzieło sztuki! Skupimy się na sentymentalnym aspekcie zbiorów oraz porozmawiamy o tym, jak wiele możliwości daje nam papier i jego różnorakie struktury oraz faktury.
Uczestnictwo w zajęciach jest darmowe, a organizator zapewnia wszystkie materiały do pracy. Zapraszamy osoby w każdym wieku, bez względu na doświadczenie i umiejętności manualnego tworzenia.
Prowadząca: Karolina Tomaszewska, projektantka graficzna i ilustratorka, absolwentka Grafiki Projektowej na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, obecnie mieszka i pracuje w Warszawie. Dwukrotna stypendystka Rektora ASP dla najlepszych studentów (2017/2018 i 2018/2019) oraz Miasta Koszalin w dziedzinie upowszechniania kultury (2020). Dodatkowo zajmuje się prowadzeniem warsztatów graficznych związanych z szeroko pojętą kulturą wizualną oraz organizacją wszelkiego typu wydarzeń kulturalnych.
Instagram artystki: @tomaszewskaro
Warsztaty będą odbywały się przez cały czas trwania Nocy Muzeów, nie obowiązują zapisy.
17:00-22:00
Wystawa czasowa: „Od opata do studenta: dzieje budynków przy ulicy Bielańskiej 5”
Koło Naukowe Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego zaprasza na wyjątkową wystawę, która stanowi pewnego rodzaju kontynuację ekspozycji stałej Muzeum UG. To spojrzenie na historię Uniwersytetu Gdańskiego w mikroskali - skupienie na Instytucie, jego pracownikach, studentach, Kole Naukowym oraz przestrzeniach, które stanowią jego dom. Wspólnie prześledzimy dzieje budynków przy ul. Bielańskiej: od Domu Opatów po dzień dzisiejszy.
Wystawa jest próbą odkrycia, kto - i w jaki sposób - korzystał z budynków w przeszłości, a równocześnie pragnieniem zbudowania czegoś, co być może stanie się nową częścią historii, kontynuowaną przez kolejne pokolenia studentów.
19:00 - 19:30
Pogadanka: Dokąd płyną świętojańskie wianki? O wianku i wodzie w ludowych wierzeniach Słowian.
Źródła znanego po dziś dzień obyczaju puszczania wianków na wodę w najkrótszą noc w roku leżą w obrzędowości dawnych Słowian. Wiedzę o tej obrzędowości czerpiemy głównie z XIX- i XX-wiecznych zapisów etnografów, którzy dokumentowali żywe wśród mieszkańców wsi i przekazywane przez pokolenia pieśni, obrzędy, wierzenia, mity. Szczególnie w weselnych oraz wiosenno-letnich pieśniach ludowych spotykamy się z motywem dziewczyny rozmawiającej o swym losie (doli) z rośliną, na przykład rutą, z której wije ona swój wianuszek. Niespodziewanie wkracza między nich rajski ptak albo bujny wiatr, które porywają ruciany wianek na wodę. Zrozpaczona porwaniem wianka dziewczyna rusza na jego poszukiwanie… Kto porwał wianek? Dokąd wianek dopłynął? Dlaczego był dla dziewczyny tak ważny? O tym właśnie opowiemy, szukając odpowiedzi na pytanie „dokąd płyną świętojańskie wianki”?
Prowadzenie: mgr Mikołaj Jarmakowski, Instytut Antropologii Uniwersytetu Gdańskiego