
„Dźwięk a technika” to temat trzeciego spotkania z cyklu „AudioFan”. Wydarzenie odbędzie się w środę 14 maja 2025 r. o godz. 13:00 w auli Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego. Spotkanie wpisuje się w dwa jubileusze: 55-lecia UG i 15-lecia Radia MORS.
Goście spotkania będą mieli okazję zgłębić świat odgłosów miasta, maszyn, samochodów, gwaru tłumu. W jaki sposób dźwięk oddziałuje na ludzi? Jak pracuje się z dźwiękiem i jak technologia (w połączeniu z osobistymi odczuciami) może nam w tym pomóc?
W roli eksperta pojawi się dr inż. arch. Hanna Obracht-Prondzyńska z wystąpieniem „Jak dźwiękowo zaprojektować miasto?”. Dr H. Obracht-Prondzyńska jest architektką i urbanistką, która w swojej pracy i badaniach skupia się m.in. na wpływie projektowania przestrzeni miejskich na człowieka - jego psychikę i zachowanie. Na co dzień uczy studentów projektowania urbanistycznego i analizy danych w Zakładzie Gospodarki Przestrzennej na Uniwersytecie Gdańskim. W swoim doktoracie, który obroniła z wyróżnieniem w 2020 r. na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, wykorzystała doświadczenie planowania regionalnego i urbanistycznego oraz analizy danych, zajmując się wpływem metropolii na rozwój małych miast. Posiada międzynarodowe doświadczenie akademickie i projektowe z wielu krajów na całym świecie, a także współtworzyła m.in. plan zagospodarowania przestrzennego województwa pomorskiego i obszaru metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.
Jak brzmi stocznia?
Gościem specjalnym spotkania będzie realizator dźwięku Jarosław Zorn, obecnie pracownik TVP Gdańsk, wcześniej związany z Radiem Gdańsk i Radiem MORS, współtwórca i jeden z pierwszych realizatorów dźwięku uniwersyteckiej rozgłośni.
Podczas wydarzenia zostanie zaprezentowany reportaż Małgorzaty Żerwe „Stocznia - Suita industrialna” w realizacji surround Jarosława Zorna. Wyprodukowana dla Radia Gdańsk w roku 2005 suita powstała w oparciu o naturalne dźwięki rejestrowane w różnych miejscach i o różnych porach na terenie Stoczni Gdańskiej. Dynamiczne odgłosy kuźni i suwnic, rytmicznie odbijane karty pracy i zawodzące szlifierki, młoty i wózki akumulatorowe, a także wszechobecne mewy. Będą też dźwięki archiwalne, w tym fragmenty przemówień Bieruta, Gomułki, Gierka czy Wałęsy. Reportaż ma charakter utworu muzycznego, w którym zawarta jest sześćdziesięcioletnia historia gdańskiej stoczni. Projekt w lutym 2006 roku otrzymał główną nagrodę w dziedzinie „realizacji akustycznej i opracowania muzycznego” w czasie IV Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów i Realizatorów Radiowych w Ciechocinku.
Dyskusje, wystąpienia i wspólne świętowanie
Celem spotkań z cyklu „AudioFan” jest zacieśnienie więzi między instytucjami edukacyjnymi i wzbogacenie wiedzy uczestników na temat różnych aspektów dźwięku. Udział w wydarzeniu to doskonała okazja do nawiązania współpracy pomiędzy studentami i naukowcami z różnych uczelni oraz poszerzenia horyzontów na temat roli dźwięku w różnych dziedzinach nauki i życia codziennego.
Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału i dyskusji. Wstęp wolny.
Organizatorami spotkania są: dr Monika Białek (Instytut Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UG) i Jakub Sopyło (Naukowe Koło Radiowców).
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr hab. Piotr Stepnowski. Patronami wydarzenia jest Związek Uczelni Fahrenheita, Radio Gdańsk, Neptun TV oraz Inspiar.