Naukowcy Uniwersytetu Gdańskiego, wykorzystując swoją wiedzę ekspercką i prowadzone badania - komentują w mediach kampanię wyborczą, oceniają debaty, a także okiem ekspertów przyglądają się samym kandydatom. Przedstawiamy kilka rozmów i tekstów.
Prof. dr hab. Piotr Mickiewicz (Instytut Politologii WNS UG) w audycji "Gość dnia" Radio Gdańsk: - To była bardziej debata na czas wyborów parlamentarnych, a nie prezydenckich. Chyba ośmieszyliśmy instytucję prezydenta, kreując taką liczbę kandydatów, z których znaczna część nie prowadziła kampanii prezydenckiej, tylko lansowała swoją osobę lub swoje poglądy. Ja po tej debacie powiedziałbym w ten sposób: gdyby ona miała mnie przekonać do głosowania na któregoś z kandydatów, to po prostu nie poszedłbym do wyborów, ponieważ żaden z kandydatów nie zasługuje na mój głos.
Temat sensu wyborów Prezydenta RP w wyborach bezpośrednich podniesiony przez prof. Piotra Mickiewicza w Radio Gdańsk, podjęło trojmiasto.pl:
Koszt związany z bezpośrednimi wyborami prezydenta Polski znacznie przekracza korzyści, jakie czerpiemy z takiego rozwiązania.
Czytaj więcej na: https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Czy-bezposredni-wybor-prezydenta-ma-sens-n203020.html

fot. Radio Gdańsk/Martyna Krawcewicz
Dr hab. Bartosz Mika, prof. UG (Instytut Socjologii WNS UG) w audycji "Pomorze, Polska, Europa" w Radio Gdańsk odpowiadał na pytania: Czy wierzymy w sprawczość swojego głosu w wyborach? Czy szerzej wierzymy w demokrację? Jak wygląda frekwencja w naszym kraju w porównaniu do innych krajów Dawnego Bloku Wschodniego czy Europy Zachodniej?
Audycji można wysłuchać na stronie Radia Gdańsk

Fot. Dawid Żuchowicz/Agencja Wyborcza.pl
Mgr Łukasz Krajnik (CJO UG) na łamach „Gazety Wyborczej” w felietonie pt. „Gdy śledzimy losy kampanii prezydenckiej, wszyscy chcemy być Joanną Senyszyn” ocenia kampanię poprzez memy, które dotyczą kandydatów i pojawiają się w social mediach: - Dziś ton politycznym dyskusjom nadają nie wyrafinowane zdania złożone, a uderzające bardziej bezpośrednim przekazem memy. W kampanii prezydenckiej ich główny motyw to walka z tzw. POPiSowskim duopolem.
Tekst dostępny na stronie wyborcza.pl
Prof. dr hab. Bogusław Górka (Wydział Historyczny UG) w rozmowie z dziennikarką onet.pl mówi m.in. o doktoracie kandydata na Prezydenta RP: - Tempo było standardowe w tamtym czasie, a mówię to z pozycji członka Rady Wydziału. Rada nadzorowała wtedy przewody doktorskie, które prowadziła Komisja, wyznaczona przez Radę, działająca w jej imieniu. Przewód doktorski otwierano, gdy doktorant napisał co najmniej 50 proc. rozprawy.
Rozmowę można przeczytać na stronie onet.pl
Więcej informacji medialnych, w których przedstawiane są sprawy dotyczące Uniwersytetu Gdańskiego oraz badania prowadzone przez naukowczynie i naukowców z UG - w Subiektywnym przeglądzie mediów. Czytaj tu.
Artykuły wybiera: Magdalena Nieczuja-Goniszewska, Rzeczniczka Prasowa UG: magdalena.nieczuja-goniszewska@ug.edu.pl
Prowadzisz badania, które chciałbyś szerzej promować? A może chcesz dzielić się wiedzą ekspercką w mediach? Pisz do rzeczniczki!