W kwietniu rozpoczęło się największe i najważniejsze globalne wydarzenie gospodarczo-kulturalne: Wystawa Światowa Expo 2025 w Osace, Kansai. Uniwersytet Gdański dokłada swoją cegiełkę do promocji Polski na arenie międzynarodowej! W ramach finansowanego ze środków NAWA projektu „Młodzi ambasadorzy i ambasadorki nauki i kultury polskiej w Japonii. Poprzez dialog do społeczeństwa przyszłości”, którego kierownikiem jest dr Jacek Splitsgart, zorganizowana zostanie seria wydarzeń naukowych w formie seminariów i debat studenckich. Ponadto czworo studentów Wydziału Filologicznego UG odbywa półroczne praktyki w Polskim Pawilonie! Podczas Tygodnia Polskiej Nauki i Edukacji odwiedziła ich dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler, prof. UG, Prorektorka ds. Współpracy i Umiędzynarodowienia.
Wystawa Światowa Expo 2025, Osaka, Kansai odbywa się w Japonii w terminie od 13 kwietnia do 13 października 2025 r., na wybudowanej na wodach Zatoki Osaka wyspie Yumeshima. Organizatorzy przewidują udział 170 uczestników, w tym 161 krajów i regionów oraz 9 organizacji międzynarodowych. Zgodnie z założeniami, Wystawę odwiedzi ponad 28 mln osób. Polska ma zostać zaprezentowana jako kraj, którego głównym zasobem są ludzie – kreatywni, otwarci i wykształceni (Polska na Expo 2025 Osaka, Kansai - Oficjalna strona). Wśród osób reprezentujących nasz kraj znajdują się także członkowie społeczności akademickiej Uniwersytetu Gdańskiego!
„Młodzi ambasadorzy i ambasadorki nauki i kultury polskiej w Japonii. Poprzez dialog do społeczeństwa przyszłości”

W ramach programu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej „Międzynarodowe Wydarzenie Naukowe na Wystawie Światowej Expo 2025 w Osace, Kansai” Uniwersytet Gdański realizuje grant „Młodzi ambasadorzy i ambasadorki nauki i kultury polskiej w Japonii. Poprzez dialog do społeczeństwa przyszłości”.
- Naczelnym celem projektu jest ukazanie różnorodności kulturowej Polski, w szczególności Gdańska i woj. pomorskiego, oraz osiągnięć naukowych za pomocą dialogu prowadzonego pomiędzy polskimi a japońskimi studentami i studentkami. W ramach projektu zorganizowana zostanie seria wydarzeń naukowych w formie seminariów i debat studenckich - powiedział kierownik projektu dr Jacek Splisgart, kierownik Zakładu Kultury i Języków Azji Wschodniej na Wydziale Filologicznym UG.
Poszczególne panele dyskusyjne zorganizowane zostaną w następujących ośrodkach akademickich w Japonii: Fukuoce (Uniwersytet Kyushu), Ibaraki (Uniwersytet Tokiwa) oraz Okinawie (Uniwersytet Ryukyus). Uniwersytet Gdański będzie również współorganizatorem Polskiego Dnia Morza, który odbędzie się na terenie Wystawy Światowej EXPO 2025 w dniu 21 lipca 2025. Z tej okazji przygotowane zostały: wirtualną wycieczka po r/v Oceanograf oraz prezentacja „Morze w nauce, przeszłość, która jest przyszłością”.
Pierwszy z zaplanowanych paneli już się odbył. Seminarium naukowe i debata studencka pt. „Ochrona polskiego oraz japońskiego dziedzictwa kultury”, z udziałem studentów Kyushu University oraz naukowców i studentów z Uniwersytetu Gdańskiego pod przewodnictwem prof. dr. Ren Yatsunami i prof. dr. hab. Kamila Zeidlera miała miejsce na Kyushu University 21 kwietnia br. Jej celem było lepsze wzajemne poznanie historii, kultury i prawnych aspektów związanych z ochroną dziedzictwa w Japonii i Polsce. Seminarium stworzyło platformę dla wymiany doświadczeń, dobrych praktyk oraz porównania modeli ochrony, w tym poszczególnych instytucji służących ochronie dziedzictwa kultury.
Kolejne wydarzenie odbędzie się już 22 maja na Uniwersytetcie Tokiwa w Mito. Będzie to debata studencka „Polsko-japońskie mosty przyjaźni – studenckie narracje o Polsce i Polakach”, w której wezmą udział japońscy studenci mający za sobą doświadczenie studiowania w Uniwersytecie Gdańskim.
Partnerem strategicznym Uniwersytetu Gdańskiego przy realizacji projektu jest Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
Praktyki studenckie w Polskim Pawilonie na Wystawie Światowej EXPO 2025
W terminie 13 kwietania-15 października 2025 czworo studentów Uniwersytetu Gdańskiego odbywa międzynarodowe praktyki w Polskim Pawilonie. Program praktyk skierowany jest do uczestników studiów japonistycznych (japonistyka i studia obszarowe) realizowanych na siedmiu polskich uczelniach (UW, UJ, UAM, UMK, UG, USWPS i PJATK). Z UG do Japonii udało się dwóch studentów japonistyki i dwoje studentów studiów wschodnich ze specjalizacji japońskiej.
Są to (w kolejności alfabetycznej):
- Iga Adamiak (studia wschodnie);
- Konrad Byczkowski (japonistyka);
- Krzysztof Kowalczyk (studia wschodnie);
- Kacper Warda (japonistyka).
Rekrutacja do programu praktyk trwała blisko półtora roku. Warto zauważyć, że Kacper Warda (jako jedna z zaledwie dwóch osób) dostał się do niego po drugim etapie (z czterech) postępowania kwalifikacyjnego - otrzymał „złoty bilet” i został automatycznie zakwalifikowany. Łącznie o udział w praktykach starało się kilkaset osób, a zakwalifikowanych zostało 48.
- Udział w Wystawie Światowej Expo 2025 to dla studentów Uniwersytetu Gdańskiego okazja do bliższego poznania kultury japońskiej, nawiązania licznych kontaktów międzykulturowych. To także dowód na to, że gdańska japonistyka (kierunek prowadzony od zaledwie dwóch lat) oraz studia wschodnie zostały dostrzeżone przez instytucje zewnętrzne i otrzymały wysokie oceny. A to zasługa studentów oraz wykładowców, którzy zaangażowali się w uruchomienie obu kierunków - powiedziała dr hab. Urszula Patocka-Sigłowy, prof. UG, Prorektorka ds. Studenckich.
W dniach 22-23 kwietnia 2025 (w trakcie Tygodnia Polskiej Nauki i Edukacji) naszych studentów-praktykantów na EXPO odwiedziła dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler, prof. UG, Prorektorka ds. Współpracy i Umiędzynarodowienia.
- Jesteśmy bardzo dumni z naszych studentów, którzy nie tylko osiągają świetne wyniki akademickie, ale są też odważnymi, otwartymi młodymi ludźmi, którzy świadomie budują mosty między kulturami i w piękny sposób promują Polskę w międzynarodowej społeczności - powiedziała prof. A. Jurkowska-Zeidler. - Spotkanie z nimi w Japonii było prawdziwą przyjemnością i powodem do wzruszenia! Oni międzynarodową współpracę mają już we krwi, wielokulturowe otoczenie to ich naturalne środowisko. To wielka radość, że takie osoby mają też gen UG i reprezentują naszą uczelnię.
Praktyki są zadaniem specjalnym zleconym przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz realizowane we współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu.
