
Ponad 90 kierunków studiów i blisko 11,5 tys. miejsc (łącznie na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych). Tegoroczny nabór na studia na Uniwersytecie Gdańskim (za pośrednictwem systemu Internetowej Rekrutacji Kandydatów) rusza 3 czerwca.
- Studia to najciekawszy okres w życiu. I warto spędzić go na Uniwersytecie Gdańskim – zachęca dr hab. Urszula Patocka-Sigłowy, prof. UG, Prorektor ds. Studenckich. – Nasz Uniwersytet to nie tylko największa uczelnia w regionie z bardzo zróżnicowaną ofertą kierunków studiów. To miejsce, w którym oprócz zdobywania wiedzy, niezbędnych umiejętności, można rozwijać pasje oraz realizować marzenia. Uczelnia dba bowiem o wysoką jakość kształcenia, rozwój kół naukowych. Działają tu zespoły teatralne, orkiestra, chór, zespół taneczny oraz liczne sekcje sportowe. Zdobyte tutaj kompetencje są bezpiecznym fundamentem, na którym można zbudować zawodową i życiową przyszłość.
Rekrutacja na studia na UG prowadzona będzie z wykorzystaniem systemu IRK (Internetowej Rekrutacji Kandydatów). System zostanie uruchomiony 3 czerwca. Od tego dnia wszyscy kandydaci - niezależnie od roku, w którym zdali maturę - będą mogli się zarejestrować.
Aby rozpocząć rekrutację na wybrane studia, konieczne będzie wpisanie wyników egzaminów maturalnych, stanowiących kryterium kwalifikacyjne na danym kierunku. Oznacza to, że tegoroczni maturzyści będą mieli taką możliwość dopiero po otrzymaniu świadectw maturalnych.
Warto pamiętać, że terminy aplikacji są różne na poszczególnych kierunkach, zatem należy odpowiednio wcześnie sprawdzić daty. Terminy rekrutacji na studia dostępne są na stronie Rekrutacji UG oraz w kartach poszczególnych kierunków.
Pierwsza lista kandydatów zostanie opublikowana na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed (11 lipca), następnie (od 14 lipca) sukcesywnie będą ogłaszane listy kandydatów na pozostałych Wydziałach.
Podobnie jak w poprzednich latach Uniwersytet Gdański przygotował około 9 tysięcy miejsc na studiach stacjonarnych i niemal 2400 miejsc na studiach niestacjonarnych.
Limity przyjęć na poszczególne kierunki studiów podane są w kartach kierunków, dostępnych na stronie Rekrutacji UG.
Tegoroczna oferta
Osoby pragnące rozpocząć studia na Uniwersytecie Gdańskim od roku akademickiego 2025/2026 będą mogły wybierać spośród ponad 90 kierunków studiów (stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich). Nowością w tegorocznej ofercie jest kierunek Logistics and mobility - studia stacjonarne I stopnia w języku angielskim, które będą prowadzone przez Wydział Ekonomiczny.
Najpopularniejsze kierunki
- W ubiegłym roku na Uniwersytecie Gdańskim najpopularniejszym kierunkiem była Psychologia - wybrało ją ponad 1,8 tys. kandydatów – powiedziała Beata Królczyk, kierownik Biura Rekrutacji UG. - Z kolei najwięcej osób na jedno miejsce ubiegało się o przyjęcie na: Kryminologię (ponad 13 osób), Dziennikarstwo i komunikację społeczną (12,4 osoby na miejsce), Japonistykę (10,83 osób na miejsce), Psychologię (10,12 osób na miejsce) oraz Skandynawistykę z norweską lub szwedzką ścieżką językową (9,68 osób na miejsce).
Nowość – wspólne kierunki z uczelniami SEA EU
Wprawdzie nie prowadzimy jako uczelnia bezpośrednio rekrutacji, ale uruchamiamy wspólnie z europejskimi uczelniami nadmorskimi sojuszu SEA-EU wspólne kierunki studiów w języku angielskim. Innowacyjne, interdyscyplinarne i oparte na mobilności programy nauczania skrojone są pod potrzeby rynku pracy w branżach związanych z morzem - od zarządzania portami przez niebieską gospodarkę po badania oceanograficzne. Kierunki wspólne sojuszu SEA-EU to Sea-BluE, STORM, MIPMAL oraz interdyscyplinarne studia doktoranckie M&MS&T.
- Jest to całkowicie unikatowa oferta, zapewniająca studentom wielomiesięczną mobilność i zajęcia prowadzone przez naukowców z kilku europejskich uczelni. Interdyscyplinarne programy studiów, bogate doświadczenie uczelni partnerskich, nowoczesna infrastruktura, aktywizujące metody nauczania i nastawienie na praktyczne aspekty kształcenia zapewniają studentom wspólnych kierunków kompetencje i doświadczenia cenione nie tylko na polskim, ale też europejskim rynku pracy - powiedziała Prorektor ds. Kształcenia UG dr Ewa Szymczak, prof. UG. - Nie dziwią tym samym optymistyczne komentarze i pozytywna ocena członków komisji akredytacyjnych z Francji, Hiszpanii i Chorwacji.
Oferta edukacyjna sojuszu SEA-EU obejmuje kierunki:
- Sustainable Blue Economy (Sea-BluE) - studia I stopnia;
- Port Management and Logistics (MIPMAL) - studia II stopnia;
- Sustainability Transition for Organisations and Resilience Management (STORM) - studia II stopnia;
- Marine and Maritime Sciences and Technologies - studia doktoranckie
Wszystkie kierunki otrzymały międzynarodową akredytację, co gwarantuje ich uznawalność w całej Europie. Samo ukończenie studiów wspólnych SEA-EU wiąże się z uzyskaniem dyplomu wspólnego kierunku Uniwersytetu Europejskiego. Instytucje akredytujące zwróciły uwagę m.in. na interdyscyplinarność, wysoką jakość materiałów dla studentów, bardzo dobrą kadrę wykładowców oraz oferowanie zróżnicowanych ścieżek specjalizacyjnych.
W sumie na tych kierunkach przygotowanych jest 135 miejsc.
O kierunkach
Sea-BluE
Studia Sea-BluE łączą zagadnienia związane z gospodarką morską z podstawami zarządzania i biznesu. Wybierając Sea-BluE studenci wchodzą na przemyślaną ścieżkę rozwoju, w której każdy rok nauki jest poświęcony nabywaniu innego rodzaju kompetencji i wiedzy. Pierwszy rok jest poświęcony budowaniu bazowej wiedzy, drugi poznaniu zaawansowanych narzędzi oraz zrównoważonych praktyk z zakresu zarządzania i ekonomii, a trzeci specjalizacji na jednej z 6 uczelni. Studenci mogą specjalizować się m.in. we wpływie działalności człowieka na Arktykę w Uniwersytecie Nord, który znajduje się za północnym kołem podbiegunowym, czy miastach turystycznych w chorwackim Splicie.
STORM
STORM to studia dla osób, które chcą zostać świadomymi, gotowymi na wszystko menadżerami i liderami zrównoważonej transformacji w swojej instytucji. Absolwenci kierunku będą wysoko wykwalifikowanymi, elastycznymi profesjonalistami, wyposażonymi w niezbędne umiejętności i kompetencje do pracy, przewodzenia i rozwoju na różnych stanowiskach kierowniczych w prywatnych korporacjach, organizacjach wolontariackich i instytucjach zarządzających, które działają w coraz bardziej niepewnym otoczeniu.
MIPMAL
Studia MIPMAL to wrota do kariery w branży morskiej logistyki i zarządzania portami. Dzięki praktycznej ścieżce absolwenci jeszcze przed otrzymaniem dyplomu stoją jedną nogą w sektorze morskiej gospodarki. Ponadto kierunek odpowiada na rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów w zakresie zarządzania portami i logistyką.
Studia Doktoranckie SEA-EU
Wspólny Program Studiów Doktoranckich w dziedzinie nauk i technologii morskich skupia się na badaniu zagadnień z zakresu ochrony i zrównoważonego wykorzystania oceanów, mórz i zasobów morskich.
W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z naborem można się kontaktować z Biurem Rekrutacji UG:
ul. Bażyńskiego 8, 80-309 Gdańsk - Budynek Rektoratu,
II piętro, pok. 228 i 229
telefony: (58) 523 23 26, 523 23 28, 523 23 32, 523 25 32 , 523 23 12
e-mail: rekrutacja@ug.edu.pl