UG podpisał umowę o współpracy z firmą Bechtel - głównym wykonawcą w procesie budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej

fot.

Badanie opinii społecznej, wsparcie dialogu ze społecznością lokalną oraz kształtowanie skutecznej komunikacji - to główne zadania Uniwersytetu Gdańskiego wynikające z umowy o współpracy z firmą Bechtel, podpisanej 30 czerwca 2025 r. Powstanie na Pomorzu pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej to wielkie wydarzenie dla całego regionu i bezcenne uzupełnienie zasobów Pomorskiego Huba Energetycznego. Uniwersytet Gdański ma wszelkie kompetencje, żeby udzielać wsparcia w tym złożonym procesie - od lat zaangażowany jest w badania nad transformacją energetyczną, nie tylko od strony nauk społecznych, lecz także od strony STEM, transferu technologii i kształcenia przyszłych kadr.

- To dla mnie ogromna satysfakcja, że możemy dziś ogłosić początek współpracy pomiędzy Uniwersytetem Gdańskim a firmą Bechtel - światowym liderem w dziedzinie inżynierii i budownictwa, odpowiedzialnym za przygotowanie realizacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej - powiedział Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski. - To wydarzenie ma wymiar nie tylko formalny, ale jest również symbolem dobrej współpracy świata nauki i przemysłu. Środowisk, które wspólnie mogą skutecznie i odpowiedzialnie odpowiadać na wyzwania współczesności.

fot.

Jak podkreśliła Dena Volovar, prezeska Bechtel’s NS&E (Nuclear, Security and Environmental global business unit), powstanie w regionie elektrowni jądrowej będzie miało ogromny wpływ na przyszłe pokolenia, cały proces musi się odbyć w otwartym dialogu ze społecznością lokalną i z wrażliwością na potrzeby oraz ewentualne obawy tej społeczności. Prezes Volovar wyraziła radość, że główny wykonawca projektu może w tym zakresie liczyć na wsparcie największej uczelni Pomorza, organicznie wrośniętej w tkankę społeczną. Dena Volovar doceniła także „nowoczesny, światowej klasy kampus uniwersytecki”. Głos zabrał również prezes Bechtel Polska, Leszek Hołda, który podziękował za ten kolejny gest potwierdzający wsparcie regionu dla inwestycji i podkreślił wagę relacji z lokalną społecznością.

- Cieszę się, że Bechtel, czyli firma odpowiedzialna za przygotowanie realizacji pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, zdecydował się nawiązać współpracę z Uniwersytetem Gdańskim - dodał prof. Piotr Stepnowski. - Nasz uniwersytet od lat prowadzi badania społeczne i kulturowe dotyczące obszaru energetyki jądrowej i jej odbioru społecznego. Posiadamy kompetencje, które w połączeniu z doświadczeniem Bechtela, mogą przyczynić się do przeprowadzenia procesu budowlanego w dialogu i wrażliwości na potrzeby społeczności lokalnych.

fot.

Mimo że główne zadania UG wynikające z podpisanego porozumienia dotyczą kwestii społecznych i wsparcia inwestorów i wykonawców tego bezprecedensowego projektu w dialogu z interesariuszami lokalnymi, należy pamiętać, że uniwersytet zaangażowany jest już w kwestię transformacji energetycznej.

Od kilku lat na międzywydziałowym kierunku studiów Bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna (BJOR), przygotowuje się studentów do prowadzenia polityki bezpieczeństwa jądrowego oraz utrzymania ochrony radiologicznej, a także do pracy w nadzorze i kontroli obrotu i stosowania preparatów promieniotwórczych i promieniowania jonizującego. Prowadzone są również studia podyplomowe Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju: morska energetyka wiatrowa. UG jest wszechstronnie zaangażowany w program Morska Energetyka Wiatrowa - Offshore - energia odnawialna pochodząca z morskich farm wiatrowych jest jednym z filarów Pomorskiego Huba Energetycznego. Już w 2023 r. w ramach Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita UG podpisał porozumienie o współpracy z Polskimi Elektrowniami Jądrowymi, którego głównym celem było zapewnienie wykwalifikowanych kadr dla mającej powstać pierwszej elektrowni jądrowej.

Podczas podpisania umowy głos zabrały również przedstawicielki władz wojewódzkich i samorządowych regionu: Wojewoda Pomorska Beata Rutkiewicz i Zastępczyni Prezydenta Miasta Gdańska Monika Chabior. Obie podkreśliły znaczenie współpracy UG i Bechtela dla regionu i społeczności Pomorza.

- Bez rozmowy ze społecznością lokalną żadna inwestycja nie ma szans - powiedziała Beata Rutkiewicz. - Nikt nie jest w stanie lepiej wesprzeć w tym dialogu niż właśnie Uniwersytet Gdański.

- Patrzę na te flagi, a w tle nasz wspaniały Uniwersytet Gdański. Wszystko się zgadza - dodała Monika Chabior, nawiązując do polskich i amerykańskich flag. - Takie ułożenie tych flag daje nadzieję. Nadzieję na bezpieczeństwo energetyczne, tak bardzo potrzebne Europie, i nadzieję na bezpieczeństwo klimatyczne.

Podczas wydarzenia zapewnione zostało tłumaczenie symultaniczne w dwóch językach: polskim i angielskim.

Dorota Rybak/CKiP; fot. Mateusz Byczkowski