
Ostatnie w roku akademickim 2024/2025 posiedzenie Senatu Uniwersytetu Gdańskiego, które odbyło się 3 lipca br., rozpoczął Rektor prof. dr hab. Piotr Stepnowski złożeniem gratulacji prof. dr. hab. Grzegorzowi Węgrzynowi, który został członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk.
Następnie gratulacje i dyplomy dla społeczności akademickiej z rąk Rektora prof. Piotra Stepnowskiego i Prorektor ds. Kształcenia dr Ewy Szymczak, prof. UG odbierali dziekani i prodziekani wydziałów, których kierunki znalazły się na wysokich miejscach rankingu Perspektyw: Wydział Historyczny - kierunek Historia, Wydział Biologii - kierunek Biologia, Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUmed - Biotechnologia, Wydział Nauk Społecznych - dwa kierunki: Bezpieczeństwo narodowe i Politologia, Wydział Zarządzania - Informatyka i ekonometria, Wydział Filologiczny - Kulturoznawstwo, Wydział Oceanografii i Geografii - Geografia, Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki - Informatyka oraz Bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna, Wydział Chemii - Ochrona środowiska. Wydział Prawa i Administracji został wyróżniony za pozycje kierunków Administracja i Prawo w rankingu „Perspektyw” oraz za 4 miejsce w rankingu studiów prawniczych „Dziennika Gazety Prawnej”.
Następnie Senatorowie wysłuchali prof. Grzegorza Węgrzyna, który zreferował recenzję przygotowaną dla Politechniki Wrocławskiej, a odnoszącą się do nadawanego przez tę uczelnię tytułu doktora honoris causa noblistce w dziedzinie chemii prof. Emmanuelle Marie Charpentier. Senat zaopiniował pozytywnie recenzję.
Przewodniczący Rady Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Marcin Gruchała zaprezentował projekt uchwały Senatu UG w sprawie przyjęcia sprawozdania z działalności Rady Uniwersytetu Gdańskiego za rok 2024. Sprawozdanie dotyczyło działania poprzedniej Rady, która zakończyła kadencję w 2024 roku. Obecny przewodniczący prof. Marcin Gruchała pogratulował władzom rektorskim świetnie prowadzonej gospodarki finansowej oraz monitoringu finansów, a także podziękował za doskonałą, jak ocenił, współpracę z Radą. Jak zaznaczył - przy niskiej subwencji uniwersytet doskonale sobie radzi finansowo, a na Radzie duże wrażenie robią wysokie wpływy z grantów dzięki staraniom pracowników uczelni.
- W oczach Rady przyjęta strategia na lata 2025 - 2030 jest ambitna, ale realistyczna, również dzięki mechanizmom jej wdrażania - dodał prof. Marcin Gruchała.
Rektor podziękował przewodniczącemu, a Senat jednomyślnie zaakceptował sprawozdanie.
Kolejny punkt posiedzenia Senatu dotyczył ustalenia programów studiów na kierunkach prowadzonych w Uniwersytecie Gdańskim. Jak poinformowała referująca Prorektor prof. Ewa Szymczak, uchwała dotyczyła dwóch kierunków prowadzonych na Wydziale Nauk Społecznych - Filozofii i Socjologii - oraz jednego na Wydziale Historycznym – Niemcoznawstwa. Zmiany to m.in. korekta efektów uczenia, przypisania punktów ECTS, zmniejszenia liczby dyscyplin, do której kierunek jest przypisany. Uchwała została przyjęta.
Senat zaopiniował pozytywnie również projekt uchwały w sprawie ustalenia programów nowych studiów podyplomowych wprowadzanych w Uniwersytecie Gdańskim: Psychotraumatologia specjalistyczna (Wydział Nauk Społecznych), Zarządzanie BHP i kształtowanie kultury bezpieczeństwa pracy (prowadzone przez Centrum Szkoleń UG i Biuro Bezpieczeństwa i Higieny Pracy UG), a także studiów podyplomowych Zrównoważony rozwój: transformacja i sprawozdawczość (Wydział Ekonomiczny).
Prorektor ds. Rozwoju i Finansów dr hab. Paweł Antonowicz, prof. UG przedstawił informację dotyczącą strategii wydziałów Uniwersytetu Gdańskiego: - Cel, który sobie postawiliśmy, został zrealizowany w 100 procentach: Rady Wydziałów przyjęły do końca czerwca strategie wydziałowe - podkreślił Prorektor. Jak dodał Rektor, jednym z punktów obrad Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich, które odbyły się w Gdyni na Wydziale Oceanografii i Geografii UG, była prezentacja strategii naszej uczelni jako wzorcowego modelu. Została ona znakomicie przyjęta - rektorzy KRUP stwierdzili, że to jest model realizacji strategii, który mógłby być wzorcem dla wszystkich uczelni w Polsce.
Senat uczelni zapoznał się również ze sprawozdaniem z działalności Archiwum Uniwersytetu Gdańskiego za rok 2024 przedstawionym przez Dyrektor dr Monikę Płuciennik, które następnie zatwierdzono.
W ostatnim punkcie - sprawy bieżące, wolne wnioski - prof. Piotr Stepnowski przedstawił proponowane daty najbliższych posiedzeń Senatu, a także poinformował o planowanej w październiku inauguracji (3.10.2025) i tradycyjnej Paradzie Fahrenheita (4.10.2025 godz. 11.00).
Rektor poinformował również, że zgodnie z harmonogramem uchwalonym przez Uczelnianą Komisję Oceniającą, po wakacjach rozpocznie się procedura dokonania na UG ocen okresowych nauczycieli akademickich za okres 2022-2025, a szkolenia dla komisji oceniających odbędą się 14,15 i 16 października 2025 roku. Zakończenie oceny w jednostkach UG powinno nastąpić do dnia 30 listopada 2025 roku.
Dyrektor Centrum Kursów i Szkoleń dr Piotr Zieliński zaprosił Senatorów na III Ogólnopolską Konferencję Naukową Prawa Medycznego, Farmaceutycznego, Bioetyki i Zarzadzania w Ochronie Zdrowia organizowaną w dniach 25-26 września br.
Dyrektor Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu Tomasz Aftański przedstawił wyniki ogólnopolskiej klasyfikacji Akademickich Mistrzostw Polski, w której UG zostało sklasyfikowane na 4 miejscu na 131 uczelni, na 2 miejscu wśród klasycznych uniwersytetów i 8 miejscu w klasyfikacji medalowej. Zapowiedział tez obszerne sprawozdanie w listopadzie, po gali AMP.
Z kolei Piotr Patalas poinformował o rekordowej liczbie zgłoszeń na Kongres Młodej Nauki - ponad 700 uczestników zgłosiło się na wydarzenie.
W nawiązaniu do informacji Rektora o inauguracji Prorektor ds. Studenckich dr hab. Urszula Patocka-Sigłowy, prof. UG krótko opowiedziała o planowanych w październiku wydarzeniach związanych ze 140 rocznicą urodzin Witkacego.
Posiedzenie zakończył Rektor, życząc Senatorom udanego wakacyjnego wypoczynku.