Nie dla mobbingu, tak dla wspierania dobrych praktyk – w czerwcu ruszyły prace zespołu ekspertów przy MNiSW

fot. P. Sudara

Prof. M. Błażek; fot. P. Sudara (dzięki uprzejmości GUMed)

„Należy dążyć, zachowując szacunek dla autonomii uczelni, do takiego ujednolicenia przepisów, które stworzy równe warunki pracy na wszystkich polskich uczelniach” - mówi dr hab. Magdalena Błażek, prof. UG., Zastępczyni Rzecznika UG ds. Równego traktowania i przeciwdziałania mobbingowi i członkini Zespołu eksperckiego MNiSW. Pierwsze posiedzenie zespołu odbyło się w czerwcu 2025 r.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Marcin Kulasek zarządzeniem z dnia 16 czerwca 2025 r. powołał Zespół do spraw identyfikacji dobrych praktyk i opracowania mechanizmów przeciwdziałania mobbingowi, wspierania dobrostanu osób pracujących oraz kształcących się w systemie szkolnictwa wyższego i nauki oraz profilaktyki zdrowia psychicznego w środowisku akademickim. Wśród 21 członków i członkiń Zespołu znalazła się dr hab. Magdalena Błażek, prof. UG. Prof. M. Błażek pełni w Uniwersytecie Gdańskim rolę Zastępczyni Rzecznika ds. Równego traktowania i przeciwdziałania mobbingowi. Jest również Pełnomocniczką Rektora GUMed ds. dobrostanu oraz kieruje Zakładem Badań nad Jakością Życia GUMed.

Do głównych zadań Zespołu eksperckiego należą:

  • przeprowadzenie analizy stanu prawnego w odniesieniu do zagadnienia mobbingu w środowisku pracy, w tym szczegółowej analizy regulacji wewnętrznych przyjętych w tym zakresie w podmiotach szkolnictwa wyższego i nauki;
  • identyfikowanie obszarów, w których istnieje możliwość wystąpienia pionowego, poziomego lub ukośnego mobbingu w podmiotach systemu szkolnictwa wyższego i nauki, analiza zidentyfikowanych przykładów i przejawów mobbingu (przy wykorzystaniu zanonimizowanych danych) w tych podmiotach oraz przeprowadzenie analiz w odniesieniu do możliwości wystąpienia zjawisk niepożądanych w środowisku akademickim odnoszących się bezpośrednio lub pośrednio do zjawiska mobbingu;
  • opracowanie propozycji rozwiązań systemowych, w szczególności legislacyjnych, w systemie szkolnictwa wyższego i nauki mających na celu przeciwdziałanie mobbingowi i dyskryminacji w środowisku akademickim, w tym opracowanie procedur w razie wystąpienia mobbingu oraz mechanizmów ochronnych wobec osoby dokonującej zgłoszenia mobbingu i osoby dokonującej takiego zgłoszenia w imieniu osoby trzeciej;
  • analiza rozwiązań przyjętych w podmiotach systemu szkolnictwa wyższego i nauki obejmujących wsparcie zdrowia psychicznego i dobrostanu osób pracujących oraz kształcących się w tym systemie, a także przegląd działań antymobbingowych w tych podmiotach;
  • przygotowanie kierunkowych rekomendacji dotyczących wsparcia zdrowia psychicznego w środowisku akademickim oraz szczegółowych rekomendacji obejmujących działania na rzecz dobrostanu osób pracujących i kształcących się w systemie szkolnictwa wyższego i nauki.

- Należy dążyć, zachowując szacunek dla autonomii uczelni, do takiego ujednolicenia przepisów, które stworzy równe warunki pracy na wszystkich polskich uczelniach - powiedziała prof. Magdalena Błażek po pierwszym posiedzeniu Zespołu.

Biuro Rzecznika ds. Równego traktowania i przeciwdziałania mobbingowi działa w Uniwersytecie Gdańskim już od 2019 r. Powołane zostało przez Rektora w odpowiedzi na postulat Komisji ds. Społecznej Odpowiedzialności UG oraz rekomendację Rzecznika Praw Obywatelskich. Biuro zajmuje się m.in. wdrażaniem i propagowaniem dobrych praktyk w zakresie równego traktowania i tworzenia przyjaznego środowiska pracy, organizowaniem szkoleń dla pracowników oraz rozpatrywaniem skarg dotyczących sytuacji o znamionach mobbingu. Wprowadzony został schemat postępowania w sytuacjach mobbingu lub dyskryminacji, który każdemu członkowi społeczności akademickiej zapewnia możliwość szukania wsparcia w sytuacji, w której stałby się ofiarą nagannych praktyk.

- Na UG od wielu lat bardzo sprawnie działamy w celu przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji. Pojawiające się problemy są na bieżąco rozwiązywane - dodała prof. Magdalena Błażek. - Warto zwrócić uwagę, że częstym ich tłem są konflikty interpersonalne oraz problemy z wdrażaniem właściwej komunikacji i z kompetencjami zarządczymi.

Zespół ekspercki będzie pracował od 17 czerwca do 31 grudnia 2025 r. Praca w Zespole ma charakter pro bono i nie wiąże się z korzyściami finansowymi.

Pani Profesor serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy!

Dorota Rybak/CKiP; fot. Paweł Sudara