Spotkanie Rady Użytkowników TASK na Uniwersytecie Gdańskim

Spotkanie TASK na UG 2025-07-08

Trójmiejska Akademicka Sieć Komputerowa powstała, by wspierać środowisko akademickie i badawcze Trójmiasta. Obecnie TASK dysponuje m.in. potężną mocą obliczeniową, która może być wykorzystana do przetwarzania i analizy danych naukowych. W piątek 4 lipca członkowie Rady Użytkowników TASK gościli na Uniwersytecie Gdańskim.

- Spotykamy się w gronie, które łączy wspólny cel: rozwój i doskonalenie infrastruktury informatycznej środowiska naukowego Trójmiasta - powiedziała dr hab. inż. Aneta Oniszczuk-Jastrząbekprof. UG Kanclerz Uniwersytetu Gdańskiego, która otwierała spotkanie. - TASK to nie tylko technologie - to przede wszystkim ludzie, którzy dzięki współpracy, wymianie wiedzy i wspólnemu zaangażowaniu budują fundamenty nowoczesnej nauki przy wykorzystaniu infrastruktury informatycznej.

Centrum Informatyczne TASK to operator usług sieciowych i profesjonalnych platform oprogramowania, wspomagających naukę, działalność badawczo-rozwojową i biznes. Obsługuje środowisko badawcze i akademickie w Trójmieście, m. in. poprzez doradztwo w zakresie wykorzystania profesjonalnych pakietów oprogramowania naukowego, optymalizację skalowalności obliczeń czy też efektywną analizę danych. Współpracuje także intensywnie z różnorodnymi podmiotami gospodarczymi.

Początki TASK sięgają lat 90. XX w. Wówczas w dużych miastach Polski powstawały miejskie sieci internetowe (MAN - Metropolitan Area Networks), finansowane z budżetu państwa. TASK miał być pierwotnie przeznaczony wyłącznie dla ośrodków akademickich. Z czasem rozszerzył działalność o zlecenia komercyjne. Wspieranie uczelni (i naukowców) nadal jest priorytetem.

- TASK to konsorcjum, które zrzesza wszystkie wyższe uczelnie państwowe (a także instytuty naukowe) w Trójmieście - wyjaśnia dr hab. inż. Jacek Winiarski, prof. UG, Przewodniczący Rady Użytkowników TASK. - Dzięki infrastrukturze CI TASK naukowcy mają do dyspozycji potężne moce obliczeniowe, które mogą znaleźć zastosowanie zarówno w różnych obszarach nauki, jak i biznesie. Moce te mogą zostać użyte chociażby do różnorodnych symulacji w fizyce i chemii czy też do analizy zachowań użytkowników mediów społecznościowych, profilowania klientów, na potrzeby badań psychologicznych czy socjologicznych. Są to olbrzymie, w mojej ocenie wciąż niewykorzystane możliwości. Chciałbym, by z tej mocy obliczeniowej dostępnej w CI TASK korzystało więcej naukowców naszego Uniwersytetu.

Spotkanie 4 lipca miało na celu przede wszystkim omówienie bieżących wyzwań związanych z działalnością CI TASK. Jego uczestnicy mieli także okazję zapoznać się z Laboratorium Symulacji Nagrań Telewizyjnych i Dokumentacji Filmowej, mieszczącym się w budynku Wydziału Nauk Społecznych UG. O Laboratorium, jego historii i stosowanych rozwiązaniach technologicznych w kontekście zmieniających się realiów opowiedział Wojciech Głodek, Dyrektor Centrum Produkcji Filmowej i Dokumentalnej UG.

Więcej o TASK

Karolina Żuk-Wieczorkiewicz/CKiP