
Omówienie aktualnych kwestii związanych z umiędzynarodowieniem polskich szkół wyższych i rekrutacją studentów zagranicznych, a także prezentacja najnowszych danych dotyczących studentów zagranicznych w Polsce - takie były cele dorocznej Narady konsultacyjnej programu „Study in Poland”. Narada odbyła się 8 lipca 2025 r. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Uniwersytet Gdański reprezentował Rektor prof. dr hab. Piotr Stepnowski, a także przedstawicielki Biura Współpracy i Umiędzynarodowienia: Magdalena Sawicz (Dyrektorka Biura) i Dominika Brulińska. W programie obrad znalazły się m.in. analiza trendów i statystyk dotyczących studentów zagranicznych, identyfikacja kluczowych rynków rekrutacyjnych i szans na rozwój współpracy badawczej oraz debata na temat potencjału osiedleńczego migrantów i roli cudzoziemców w kompensowaniu spadku liczby kandydatów z Polski. Przyjęto również plan działań programu „Study in Poland”,
- Jak co roku, spotkaliśmy się w gronie przedstawicieli uczelni z całej Polski, by na naradzie konsultacyjnej programu „Study in Poland” dyskutować o umiędzynarodowieniu szkolnictwa wyższego. Tegoroczne obrady odbyły się w szczególnym momencie - w trakcie rekrutacji prowadzonej po raz pierwszy w realiach nowej ustawy wizowej - powiedział Rektor UG prof. Piotr Stepnowski.

Prof. Piotr Stepnowski poprowadził wspólnie z Ambasadorem Turcji w Polsce Raufem Alp Denktaşem panel dyskusyjny poświęcony wadze polsko-tureckiej współpracy akademickiej oraz rosnącemu zainteresowaniu studentów tureckich polską ofertą edukacyjną.
Turcja - kraj o silnym potencjale demograficznym, wysokim poziomie mobilności edukacyjnej i rosnącym zainteresowaniu studiami za granicą - to jeden z najbardziej obiecujących kierunków rozwoju dla polskich uczelni. Dane z systemu POL-on i raportów „Study in Poland” wskazują, że w roku akademickim 2023/2024 w Polsce studiowało ponad 4700 osób z Turcji, co plasuje ten kraj na trzecim miejscu pod względem liczby zagranicznych studentów - tuż po Ukrainie i Białorusi. Jest to znaczący skok jakościowy i ilościowy, świadczący o rosnącym prestiżu polskich uczelni w oczach młodych Turków.
W zacieśnianiu współpracy między polskimi i tureckimi ośrodkami akademickimi ma pomóc I Forum Rektorów Polski i Turcji, które odbędzie się w Ankarze w dniach 21-22 września 2025 r. II Forum Rektorów Polski i Turcji odbędzie się w maju 2026 r. w Gdańsku.