
Stażyści z Malezji. Od lewej: Chin Yun Ten i Thurston Foo Weng Nerng, fot. Weronika Klonowska
Od marca w Instytucie Fizyki Teoretycznej i Astrofizyki WMFI staż odbywa troje studentów z uniwersytetu w Xiamen w Malezji. - Środowisko do nauki i badań jest niezwykle sprzyjające - mówi stażysta Thurston Foo Weng Nerng.
Współpraca międzynarodowa oraz pomoc w kształceniu i rozwoju naukowym młodych, wybitnych jednostek - to jedne z celów Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki. Inicjatywą, która łączy obie wymienione kwestie, jest goszczenie stażystów zza granicy. W 2025 r. drugi rok z rzędu na WMFI przyjęto na staż studentów z Malezji.
Chin Yun Ten i Thurston Foo Weng Nerng trafili pod skrzydła dr. Thomasa Zlosnika, a opiekunem Liew Dek Hao został dr Denis Dobkowski-Ryłko. Stażyści pozytywnie oceniają współpracę i możliwość dialogu z opiekunami. Choć, jak przyznają, czasem bywa ciężko, nie zamierzają rezygnować z obranej ścieżki.
- Najbardziej jestem dumny z tego, że udało mi się rozwiązać bardzo długie równanie, nad którym pracowałem przez pięć dni! Główne wyzwania, z jakimi się mierzę, dotyczą badań. Ciężka praca nie zawsze przynosi natychmiastowe rezultaty, ale moim osiągnięciem jest to, że zawsze robię jakieś postępy. Szczególnie dzięki wsparciu innych - mówi Liew Dek Hao.
Chin Yun Ten przyznaje, że czasem „utyka i nie ma pojęcia, co dalej”, ale ma świadomość, że każdy tego doświadcza, bo przecież „badania naukowe są trudne”. Jednak stażystka z Malezji jest wytrwała i nie poddaje się. - Nie możesz tego po prostu zostawić, musisz działać i jakoś rozgryźć ten temat - podkreśla. Studentka zamierza kontynuować obrany kierunek rozwoju, „z nadzieją patrząc w przyszłość”. - Wiem, że moje dotychczasowe osiągnięcia nie są wybitne, ale i tak jestem z nich dumna - uśmiecha się.
- W Instytucie Fizyki Teoretycznej i Astrofizyki pracuje mi się wspaniale - dodaje Thurston Foo Weng Nerng. A Liew Dek Hao wtrąca, że silną motywacją do tego, żeby zgłębiać zawiłości fizyki teoretycznej i astrofizyki, jest kontakt z wybitnymi naukowcami. - Pracujemy z najwybitniejszymi profesorami fizyki na Uniwersytecie Gdańskim, co stwarza bardzo motywujące środowisko - wskazuje.
Przyjazna atmosfera i wspaniali ludzie

fot. mat. promocyjne
Stażyści doceniają aspekty naukowe, dla których przyjechali z odległej Azji Południowo-Wschodniej, i chwalą Uniwersytet Gdański za przyjazną atmosferę i sprzyjające warunki do rozwoju.
- I pracownicy, i studenci są tutaj niezwykle przyjaźni, a mój opiekun ma ogromną wiedzę, którą chętnie się z nami dzieli. Środowisko do nauki i badań jest niezwykle sprzyjające - uśmiecha się Thurston Foo Weng Nerng. Chin Yun Ten również w samych superlatywach wypowiada się o atmosferze na uczelni. - Bardzo doceniam moje środowisko pracy - jest pozytywne, motywujące i wspierające. Świetni ludzie. Świetna atmosfera - zauważa studentka.
Thurston Foo dodaje, że „nad wydziałem MFI unosi się ożywcza i serdeczna aura”. - Mam ogromne szczęście, że w społeczności fizyków spotykam same niesamowite osoby. W Gdańsku również się to sprawdziło - uśmiecha się Chin Yun Ten.
Malezyjczycy zgodnie przyznają, że chętnie skorzystaliby z podobnego programu stażowego w przyszłości, a staż na UG spełnił ich oczekiwania.
- Cieszę się z pobytu w Polsce. To piękny kraj i uważam też, że po prostu świetne miejsce do życia. Tutaj pierwszy raz doświadczyłam nadejścia wiosny: chłodniejsza pogoda i widok kwitnących kwiatów były dla mnie czymś zupełnie nowym i świeżym. Na mojej liście marzeń umieszczam ponowną wizytę w Polsce - mówi z przekonaniem Chin Yun Ten.
Studenci z Malezji będą gościć na WMFI UG do końca lipca. - Dziękujemy profesorowi Tomaszowi Paterkowi za umożliwienie przyjazdu na staż. Na koniec powiem coś, czego się nauczyłem: „Dziękuję, Polsko. Kocham Uniwersytet Gdański"! - mówi po polsku Liew Dek Hao.
Cały wywiad ze studentami z Malezji można przeczytać tutaj.