
Fot. Agnieszka Beck/FRUG
Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego oraz Stacja Morska im. Prof. Krzysztofa Skóry UG w Helu otrzymały dofinansowanie z programu grantowego Funduszu Żubra w wysokości 150.000 zł na rozwój ośrodka rehabilitacji fok. Grant pozwoli m.in. na zakup i instalację dwóch specjalistycznych izolatek do rehabilitacji i leczenia foczych szczeniąt, zakup odczynników do analiz morfologicznych oraz analiz biochemicznych krwi oraz doposażenie osób sprawujących bezpośrednią opiekę nad fokami w odzież ochronną.
Stacja Morska im. Prof. Krzysztofa Skóry w Helu przy wsparciu Fundacji Rozwoju UG od wielu lat prowadzi działania mające na celu ochronę zagrożonych bałtyckich ssaków. Jednym z takich działań jest prowadzenie ośrodka rehabilitacji fok. Główni pacjenci ośrodka to szczenięta foki szarej (znacznie rzadziej obrączkowanej i pospolitej), które przedwcześnie utraciły kontakt z matką – wymagają specjalistycznej opieki, w tym opieki weterynaryjnej, aby odzyskać siły i przygotować się do samodzielnego życia na wolności. Foki szare w Polsce nie odbywają rozrodu – znajdowane na polskim wybrzeżu młode rodzą się głównie w północnej części Bałtyku, u wybrzeży Estonii, Finlandii i Szwecji, na przełomie lutego i marca. Ze względu na czas porodów intensywny sezon rehabilitacji szczeniąt w Stacji Morskiej trwa od marca do czerwca każdego roku – w tym okresie pomoc uzyskuje kilkadziesiąt młodych fok, które następnie są uwalniane i przywracane naturalnemu środowisku. Sporadycznie zdarza się również, że do ośrodka trafiają dorosłe osobniki, które zostały ranne lub zmagają się z infekcjami – w tym roku była to np. Orlica, o której pisaliśmy tutaj: Pierwsza w tym roku pacjentka w Stacji Morskiej UG w Helu | Aktualności - Uniwersytet Gdański.

Fot. Agnieszka Beck/FRUG
Ze względu na wzrastającą w ostatnich latach liczbę pacjentów, konieczna jest rozbudowa „foczego szpitalika” i zapewnienie dodatkowych izolatek. Grant Funduszu Żubra pozwoli na zakup i instalację dwóch kolejnych izolatek, składających się z części plażowej (suchej), na której foki odpoczywają, oraz z baseniku, w którym odbywają tzw. fizjologiczne kąpiele po każdym posiłku, zapewniające prawidłowe trawienie pokarmu, a w późniejszej fazie rehabilitacji uczą się tam samodzielnie jeść ryby. Każdy aneks złożony z części suchej i mokrej jest odgrodzony od innych, co pozwala na odseparowanie od siebie osobników trafiających na rehabilitację w celu odbycia kwarantanny i zapewnieniu spokoju pacjentom w czasie rekonwalescencji. . Zapewnienie większej liczby miejsc dla rehabilitowanych fok pozwoli także zminimalizować stres u leczonych zwierząt oraz ułatwi opiekę pielęgnacyjną i medyczną.
Możliwość natychmiastowej diagnostyki stanu zdrowia, zapewniona przez wyposażenie ośrodka w analizatory badań morfologicznych i biochemicznych krwi, pozwala na szybsze i skuteczniejsze udzielanie pomocy pacjentom, ale wiąże się z corocznym zakupem odczynników do powyższych analiz. Planowany w ramach dofinansowania zakup odczynników do analiz biochemicznych krwi zapewni możliwość wykonania badań w jednym cyklu rehabilitacyjnym.

Fot. Bartłomiej Jętczak
Pomoc zwierzętom nie byłaby możliwa bez pełnej oddania pracy opiekunów fok oraz lekarza weterynarii. Sprawna opieka weterynaryjna i pielęgnacyjna gwarantuje szybszy powrót zwierząt do środowiska. Aby zapewnić zarówno fokom, jak i ich opiekunom bezpieczne i komfortowe warunki leczenia, rekonwalescencji i higieny oraz fachowej opieki weterynaryjnej i pielęgniarskiej, konieczna jest odpowiednia odzież ochronna dla osób odpowiedzialnych za codzienną opiekę nad zwierzętami. Uzyskane dofinansowanie pozwoli doposażyć opiekunów zarówno w odzież niezbędną do pracy w terenie, np. podczas podejmowania fok z plaży, jak i do wykonywania bezpośrednich czynności rehabilitacyjnych w ośrodku.
Istotnym elementem ochrony bałtyckich ssaków jest również kształtowanie postaw i budowanie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie wspierania zagrożonych gatunków zwierząt w Polsce. Stacja Morska UG oraz Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego prowadzą akcje edukacyjne m.in. poprzez bezpośredni kontakt i edukację obserwatorów fok na plaży oraz umieszczanie bieżących relacji z ratowania młodych fok w mediach społecznościowych. Dla dobrostanu zwierząt bardzo ważne jest, by obserwatorzy wiedzieli, jak się wobec nich zachowywać w przypadkach spotkania zwierząt na plaży.
Zapraszamy do śledzenia profilu Stacji na Facebooku po najświeższe informacje.
Zachęcamy również do obserwowania profilu FRUG.
O Funduszu Żubra:
„Od 2024 r. Fundusz Żubra rozpoczął program grantowy dla instytucji i organizacji, a jego celem jest finansowanie projektów przyczyniających się ochronie zagrożonych gatunków zwierząt w Polsce. Program grantowy to kolejna inicjatywa, mająca na celu dbanie o różnorodności biologiczną w naszym kraju. Podstawowym celem Funduszu Żubra pozostaje ochrona środowiska naturalnego na najcenniejszych naturalnych obszarach Polski”.
Źródło: https://funduszzubra.pl/program-grantowy