Na zaproszenie Rektora Uniwersytetu Gdańskiego prof. Piotra Stepnowskiego studenci z Trójmiejskiego Koła Młodych Inicjatywy Pracowniczej spotkali się z władzami uczelni, aby porozmawiać o działaniach podejmowanych przez Uniwersytet Gdański, które mają na celu zapewnienie studentom dostępu do przystępnych cenowo i dobrej jakości posiłków.
Na początku spotkania Rektor prof. Piotr Stepnowski wyjaśnił ogólne zasady finansowania uczelni i podział środków z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Przedstawił również najważniejsze inwestycje, które mają poprawić warunki życia studenckiego. Wśród nich są rozbudowa Domu Studenckiego nr 9, kapitalny remont Domu Studenckiego nr 8 oraz przygotowania do budowy nowego kompleksu studenckiego na Kampusie Oliwa. W planach tej inwestycji znajduje się również infrastruktura gastronomiczna.
Kanclerz UG dr hab. inż. Aneta Oniszczuk, prof. UG przedstawiła założenia i uwarunkowania realizacji projektu centralnej kantyny akademickiej. Podkreśliła także, że w proces projektowania nowych akademików zostali włączeni również studenci.
Z kolei Prorektorka ds. Studenckich dr hab. Urszula Patocka-Sigłowy, prof. UG przedstawiła wyniki rozmów przeprowadzonych z przedstawicielami samorządu studenckiego na poszczególnych wydziałach oraz mówiła o bardzo zróżnicowanych potrzebach związanych z dostępnością posiłków, wynikających ze specyfiki kierunków, trybu studiowania i lokalizacji kampusów. Poinformowała również o prowadzonych rozmowach dotyczących wprowadzenia oferty „taniej zupy”, która mogłaby stanowić dodatkowe wsparcie dla studentów.
Podczas spotkania rozmawiano także o wyzwaniach wynikających ze specyfiki Uniwersytetu Gdańskiego. Społeczność akademicka funkcjonuje w kilku lokalizacjach - na kampusach w Gdańsku Oliwie, Sopocie i Gdyni, a także w budynkach przy ul. Bielańskiej i ul. Kładki w Gdańsku. Tak rozproszona struktura wymaga zróżnicowanych rozwiązań gastronomicznych: zarówno dużych inwestycji, jak i wsparcia dostępnego blisko miejsc studiowania.
Studenci przedstawili również przykład funkcjonowania stołówki w Szkole Filmowej w Łodzi, wskazując ją jako interesujące rozwiązanie warte przeanalizowania. W odpowiedzi przedstawiciele władz UG zadeklarowali sprawdzenie zasad działania tego modelu oraz możliwości wykorzystania podobnych rozwiązań na Uniwersytecie Gdańskim.
- Dobra uczelnia to nie tylko wysoka jakość kształcenia i badań, ale także troska o codzienne potrzeby swojej społeczności. Dlatego konsekwentnie rozwijamy infrastrukturę studencką i szukamy rozwiązań, które będą odpowiadały realnym potrzebom studentów - podkreślał Rektor UG.
Z inicjatywy Rektora UG, a zarazem Przewodniczącego Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich, podczas zaplanowanego na początek lipca spotkania prorektorów odpowiedzialnych za sprawy kształcenia i studenckie na uniwersytetach klasycznych podjęta zostanie również dyskusja na temat możliwych rozwiązań systemowych oraz rozmów z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotyczących wsparcia finansowania posiłków dla studentów.
Na zakończenie spotkania Rektor i studenci zadeklarowali chęć dalszego dialogu oraz współpracy na rzecz zwiększenia dostępności przystępnych cenowo posiłków dla studentów na kampusach Uniwersytetu Gdańskiego.