Skrót informacji z posiedzenia Senatu UG

Fot. Mateusz Byczkowski

Posiedzenie Senatu UG 8 maja br. rozpoczęto uczczeniem chwilą ciszy ofiary tragicznego wydarzenia w Uniwersytecie Warszawskim w dniu poprzedzającym Senat.

Następnie, z rąk Rektora prof. dr. hab. Piotra Stepnowskiego i Prorektora ds. Badań Naukowych prof. dr. hab. Wiesława Laskowskiego gratulacje z okazji uzyskania tytułu profesorów belwederskich odebrali: prof. dr hab. Adriana Mika (Wydział Chemii), prof. dr hab. Natasza Kosakowska-Berezecka (Wydział Nauk Społecznych), prof. dr hab. Iwona Mruk (Wydział Biologii), prof. dr hab. Rafał Makała (Wydział Historyczny) i prof. dr hab. Grzegorz Szamocki (Wydział Historyczny). Z kolei Prorektor ds. Studenckich dr hab. Urszula Patocka-Sigłowy, prof. UG, Prorektor ds. Kształcenia dr Ewa Szymczak, prof. UG wraz z Rektorem wręczyli dyplom  studentowi Markowi Barbarewiczowi z okazji otrzymania przez niego stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższemu za znaczące osiągnięcia na rok akademicki 2024/2025.

Senatorowie przyjęli wnioski Wydziału Prawa i Administracji, które referował Dziekan WPiA dr hab. Wojciech Zalewski, prof. UG, o zatrudnienie na stanowisku profesora uczelni w Uniwersytecie Gdańskim dr hab. Doroty Miller i dr. hab. Grzegorza Sikorskiego.

Rektor przy okazji wyraził uznanie dla prac Zespołu ekspertów ds. oceny wniosków o zatrudnienie na stanowisku profesora uczelni w UG, dzięki któremu Senatorowie mogą zapoznać się z kompletnymi, dobrze przygotowanymi wnioskami.

Kolejny punkt - projekt uchwały Senatu UG w sprawie wyrażenia zgody na zaciągnięcie zobowiązania w formie pożyczki, ustanowienia zabezpieczenia oraz zapewnienia środków własnych w ramach instrumentu wspierającego zieloną transformację miast, finansowanego ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) - przedstawił Prorektor ds. Rozwoju i Finansów dr hab. Paweł Antonowicz, prof. UG. Senat jednogłośnie przyjął propozycję.

Senat jednomyślnie zatwierdził również uchwałę  w sprawie wyznaczenia dr. hab. Andrzeja Wozińskiego, prof. UG na promotora sprawującego opiekę naukową nad przygotowaniem przez mgr Izabelę Mai rozprawy doktorskiej w dziedzinie nauk humanistycznych. - Ponieważ mamy tu do czynienia z dziedziną, to organem nadzorującym jest Senat - wyjaśnił Prorektor prof. Wiesław Laskowski, który referował ten punkt. Wniosek dotyczył zmiany promotora przewodu ze względu na urlop zdrowotny dotychczasowego promotora i złożony został przy zgodzie wszystkich zainteresowanych. Dziekan Wydziału Historycznego dr hab. Arkadiusz Janicki, prof. UG prosił Senat o poparcie wniosku.

Kolejnym punktem był projekt uchwały Senatu UG w sprawie ustalenia programów studiów podyplomowych prowadzonych w Uniwersytecie Gdańskim. Prorektor ds. Kształcenia prof.  Ewa Szymczak zaznaczyła, że przedstawione zmiany dotyczą 39 programów z 43. Pozostałe wymagają jeszcze korekty. - Programy zostały szczegółowo przeanalizowane, są zgodne z wymaganiami, dostosowane do regulacji prawnych zmienionych jesienią ubiegłego roku - mówiła Prorektor prof. Ewa Szymczak.

Senat zapoznał się ze sprawozdaniem z oceny własnej w zakresie jakości kształcenia w Uniwersytecie Gdańskim za rok akademicki 2023/2024, które zreferowała Prorektor prof. Ewa Szymczak. Prorektor poinformowała m.in. o 13 wizytacjach PAKA, o ankietyzacji, która pomaga ewaluować jakość kształcenia. -  Zajęcia są oceniane pozytywnie, a studenci bardzo zwracają uwagę na komunikację - podkreśliła Prorektor. - Wyniki ankiet są rozpowszechniane wśród studentów, co jest bardzo ważne. Elementem procesu są też hospitacje i bardzo dobrą zmianą jest hospitacja prowadzona jako koleżeńska, a nie w formie nadzoru.
Prorektor mówiła też o systemie antyplagiatowym, współpracy z otoczeniem gospodarczym i popularyzacji wiedzy. - Naszą mocną stroną jest duże zaangażowanie kadry akademickiej w korzystanie z nowoczesnych metod dydaktycznych, wiązanie treści nauczania z oczekiwaniami rynku pracy. Minusy to wysoka biurokratyzacja, monitorowanie losów absolwentów - mówiła prof. Ewa Szymczak. - Wyzwaniem jest potrzeba zmiany programów, dostosowanie ich do wymagań otoczenia i pozyskiwanie młodych kadr. Mierzymy się ze spadającą liczbą studentów, z konkurencyjnością niektórych prywatnych uczelni dla naszych kierunków.
Rektor prof. Piotr Stepnowski, odnosząc się do kwestii zmniejszającej się liczby studentów, powiedział, że ta kwestia była również przedmiotem obrad rektorów uczelni SEA-EU. Zjawisko ma wymiar ogólnoeuropejski.

Kolejny punkt - przyjęcie darowizny od Fundacji ORLEN dla Pomorza - referował Prorektor prof. Paweł Antonowicz. Darowiznę (500 tys. zł) przekazał Orlen na realizację projektu badawczego, którego kierowniczką jest dr hab. Urszula Janas, prof. UG z Wydziału Oceanografii i Geografii. Senat przyjął darowiznę.

W części obrad „Sprawy bieżące, wolne wnioski” Rektor zaprosił na wykład otwarty prof. Koena Laneartsa 27 maja br. o godz. 19.00 w BUG i poinformował o dyżurach uruchomionych przez Akademickie Centrum Wsparcia Psychologicznego w związku z wydarzeniem na Uniwersytecie Warszawskim.

Dyrektor Biblioteki UG dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG zaprosił, po posiedzeniu Senatu, z okazji rozpoczynającego się Tygodnia Bibliotek na prezentację zbiorów specjalnych - zabytkowych map Gdańska.  

Następnie głos zabrał dr Tomasz Czuba (Wydział Ekonomiczny i Zastępca Dyrektora Centrum Komunikacji i Promocji), który poinformował o postępie w organizacji Zjazdu Absolwentów UG. Zarejestrowało się na niego ponad 2500 osób. Wydarzenie będzie miało charakter imprezy masowej.

mgr Magdalena Nieczuja-Goniszewska, Rzeczniczka Prasowa UG; fot. Mateusz Byczkowski/CKiP