
Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski powołał nowego Rzecznika ds. Rzetelności Naukowej. Obejmujący stanowisko dr hab. Tomasz Widłak, prof. UG akt powołania odebrał 7 kwietnia 2025 r. W roli Rzecznika zastąpi ustępującego dr. hab. Sławomira Steinborna, prof. UG - od niedawna Prezesa Sądu Apelacyjnego w Gdańsku.
Stanowisko Rzecznika ds. Rzetelności Naukowej stworzył w Uniwersytecie Gdańskim prof. dr hab. Piotr Stepnowski bezpośrednio po objęciu funkcji rektora. Do zadań Rzecznika należy dbałość o integralność i etyczność wszelkich praktyk naukowych w obrębie uczelni, podejmowanie działań mających na celu kształtowanie i utrwalanie wysokich standardów rzetelności naukowej, opracowanie i propagowanie dobrych praktyk naukowych, wyjaśnianie wątpliwości dotyczących rzetelności naukowej pracowników i doktorantów Uniwersytetu, a także występowanie do rzecznika dyscyplinarnego o podjęcie czynności w przypadku powzięcia uzasadnionego podejrzenia nierzetelności naukowej pracowników lub doktorantów Uniwersytetu. Kadencja Rzecznika ds. Rzetelności Naukowej trwa cztery lata.
- Jestem zaszczycony powołaniem mnie na funkcję Rzecznika do spraw Rzetelności Naukowej Uniwersytetu Gdańskiego. Dziękuję Rektorowi prof. dr. hab. Piotrowi Stepnowskiemu za okazane mi zaufanie - powiedział nowo powołany na to stanowisko dr hab. Tomasz Widłak, prof. UG. - Rolą Rzecznika jest utrwalanie i rozwijanie wysokich standardów rzetelności naukowej oraz propagowanie dobrych praktyk naukowych. To duża odpowiedzialność. Będę służył pracownikom i doktorantom Uniwersytetu pomocą w mierzeniu się z wyzwaniami w zakresie etyki i zasad prowadzenia badań naukowych.
W dobie niekontrolowanego rozwoju sztucznej inteligencji, rozprzestrzeniania się fałszywych informacji, a także coraz częściej podnoszonych nieuczciwych praktyk, jak „papiernie” (ang. paper mills), kwestia rzetelności naukowej i społecznego zaufania do środowiska akademickiego staje się jednym z obszarów priorytetowych. Obecność w Uniwersytecie Gdańskim Rzecznika ds. Rzetelności Naukowej wskazuje, że uczelnia niezwykle poważnie traktuje te zagadnienia.
- Kwestie wysokich standardów rzetelności naukowej i stosowania dobrych praktyk są w Uniwersytecie Gdańskim kluczowe - powiedział Rektor UG prof. Piotr Stepnowski. - Wierzę, że wiedza i doświadczenie profesora Tomasza Widłaka przyczynią się do realizacji tych postulatów w naszej uczelni.
Dr hab. Tomasz Widłak, prof. UG pracuje w Katedrze Teorii i Filozofii Państwa i Prawa Wydziału Prawa i Administracji UG. Jego główne zainteresowania naukowe obejmują teorię i filozofię prawa (jurysprudencja cnót, amerykańska filozofia prawa XX w., teoria prawa Hansa Kelsena), prawo biomedyczne, etykę badań naukowych (law & life sciences), wybrane zagadnienia prawa i etyki sztucznej inteligencji (Law & AI) oraz teorię prawa międzynarodowego (international legal theory).