Uniwersytet Gdański wśród najlepszych pracodawców według magazynu „Forbes”

Grafika Forbes najlepsu pracodawcy 2025

Uniwersytet Gdański, będący jednym z największych pracodawców Pomorza, zajął 2. miejsce w Gdańsku i 3. miejsce w branży Szkolnictwo i badania naukowe w rankingu Najlepsi Pracodawcy 2025 (Poland’s Best Employers 2025) magazynu „Forbes”. Raport z tegorocznego badania objął 300 najlepszych pracodawców z 25 branż, zatrudniających co najmniej 250 osób.

- Dziękuję moim wszystkim współpracownikom, każdego szczebla, za tę pracę, dzięki której nasza Uczelnia jest tak świetnie, również w tym rankingu, oceniana! Działamy dalej! - powiedział Rektor UG, prof. dr hab. Piotr Stepnowski.

Nasza uczelnia uplasowała się na 2. miejscu wśród gdańskich pracodawców (za Intelem). W branży Szkolnictwo i badania naukowe zajęła 3. miejsce (za Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetem Śląskim w Katowicach).

Wybór najlepszych pracodawców został dokonany we współpracy z firmą Statista R - międzynarodowym koncernem zajmującym się oceną firm, marek i produktów, a także tworzeniem rankingów w oparciu o kompleksowe badania rynku i analizę danych. Jak podaje „Forbes”, ranking powstał w oparciu o wyniki anonimowych kwestionariuszy, które pracownicy ocenianych firm wypełniali między październikiem a listopadem ubiegłego roku.

O obecnym sukcesie przedsiębiorstw w dużej mierze zadecydowało to, w jaki sposób poradziły sobie one z sytuacją pandemii: - Najlepsi pracodawcy wykorzystali kryzys do transformacji swoich firm i wypracowali dostosowany do nowych okoliczności styl zarządzania ludźmi - czytamy na stronie magazynu. Wśród czynników determinujących sukces najlepszych firm wymieniono m.in.: elastyczność i zapewnienie pracownikom większej autonomii, wyjście naprzeciw potrzebom młodych, skupienie się na zdrowiu psychicznym pracowników, praca nad rozwojem przywództwa (w kontekście pracy zdalnej lub hybrydowej i nowych form komunikacji), dbanie o edukację cyfrową pracowników czy skuteczniejsze zarządzanie kompetencjami.

Link do artykułu magazynu Forbes

Karolina Żuk-Wieczorkiewicz/CKiP