Dyskusyjny Klub Filmowy „Miłość Blondynki” świętuje 50-lecie Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni!

fot.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni to jedno z najważniejszych wydarzeń na mapie kulturalnej Polski. To coroczna możliwość do celebracji rodzimej kinematografii, dlatego od lat nazywany jest „tygodniowym świętem polskiego kina”. W 2025 roku FPFF w Gdyni obchodzi 50. urodziny. Z tej okazji powstał projekt „50 na 50”, dzięki któremu aż w 34 miastach w Polsce będzie świętowany okrągły jubileusz filmowego wydarzenia. W obchody włączył się także DKF UG „Miłość Blondynki”. Pierwszy seans już 8 maja!

- Dyskusyjny Klub Filmowy „Miłość Blondynki” od lat współpracuje z gdyńskim festiwalem. Organizowaliśmy Repliki Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, podczas których gościliśmy twórców filmowych, takich jak Krzysztof Zanussi czy też Katarzyna Figura. - mówi Tomasz Pupacz, zastępca kierownika Akademickiego Centrum Kultury UG „Alternator” i przewodniczący Dyskusyjnego Klubu Filmowego UG „Miłość Blondynki” - Tegoroczny jubileusz Festiwalu w Gdyni jest kolejną okazją do współpracy oraz wspólnego świętowania. DKF „Miłość Blondynki” nie mógł przejść obojętnie obok projektu „50 na 50”, dlatego też z tej okazji mamy przyjemność zorganizować aż dwa wydarzenia, które podobnie jak kiedyś będą wzbogacone o spotkania z twórcami.

Błędni rycerze kina

Pierwszą odsłoną projektu „50 na 50” będzie cykl „Don Kichoci kina” poświęcony reżyserom nagrodzonym Don Kichotem - nagrodą wręczaną przez członków Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych podczas FPFF w Gdyni. Idąc tropem książkowym, Don Kichot jest symbolem bujnej fantazji - takie wydają się być ścieżki kariery filmowej, w których to reżyser jako Don Kichot wymyśla pozornie niemożliwy do zrealizowania pomysł, podążając jednak za fantazmatem aż do urzeczywistnienia formy rzeczy, jaką jest dzieło filmowe.

Rozpoczynającym cykl seansem będzie film Utrata równowagi (2024) w reżyserii Korka Bojanowskiego - zeszłorocznego laureata nagrody Don Kichota na 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a także zdobywcy nagrody za Najlepszy debiut reżyserski. Pokaz odbędzie się 8 maja 2025 r. o godz. 20:00 na Wydziale Historycznym UG; bilet wstępu 15 zł, bilet ulgowy 10 zł.

- W pierwszej odsłonie „Don Kichotów kina” szczególnie pragniemy poświęcić uwagę twórcom debiutującym długim metrażem na Festiwalu w Gdyni - mówi Tomasz Pupacz. - Nagroda Don Kichota jest dla młodych twórców pewnego rodzaju symbolem otwierającym dalszą drogę rozwoju kariery filmowej, a także ogromną motywacją do dalszego działania. Jest to nagroda przyznawana nie tyle przez krytyków filmowych, co przede wszystkim przez miłośników i pasjonatów kina. Miałem przyjemność być członkiem jury nagrody Don Kichota w Gdyni, to naprawdę ważna nagroda dla debiutantów, tuż obok Złotych Lwów.

Utrata równowagi to film szczególnie ujmujący, przedstawiający brutalne kulisy artystycznych ścieżek kariery. Opowiada o Mai, która pomimo poświęcenia całego życia aktorstwu, zmaga się z brakiem wiary w siebie. Wszystko się zmienia, gdy pojawia się nowy, pełen pasji reżyser, który stosuje wątpliwe metody pracy. Czy studenci zdołają oprzeć się legendarnemu twórcy? Jaka jest cena marzeń?

Wydarzenie będzie wzbogacone o spotkanie z reżyserem, Korkiem Bojanowskim, oraz jednym z głównych aktorów - Mikołajem Matczakiem.

Strach się bać polskiego kina gatunkowego

Kolejnym projektem celebrującym 50-lecie Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, będzie cykl „Strach się bać!”, poświęcony polskiemu kinu gatunkowemu, które stanowi zapomnianą odnogę dorobku rodzimej kinematografii. Pierwsza odsłona projektu rozpocznie się 16 maja o godz. 18:00 i będzie miała charakter nocnego maratonu filmowego poświęconego twórczości czołowego i najbardziej kojarzonego z polskim kinem gatunkowym reżysera - Marka Piestraka.

- Polskie kino to nie tylko dobrze znane okresy Polskiej Szkoły Filmowej czy Kina Moralnego Niepokoju, które oczywiście są wspaniałe i bardzo ważne dla historii polskiej kinematografii. W dalszych odnogach tej historii znajdują się twórcy i tytułu, które stanowią próby stworzenia polskiego kina gatunkowego na miarę tego hollywoodzkiego - opowiada Julia Kuster, członkini Dyskusyjnego Klubu Filmowego UG „Miłość Blondynki”. - Pan Marek Piestrak zdecydowanie jest pionierem tego nurtu. Od początku kariery wiedział, że chce robić kino rozrywkowe i brnął w to, pomimo czasów, w jakich dane mu było robić filmy. Udało mu się nawet zdobyć tytuł „najgorszego filmu polskiego”, dzięki „Klątwie doliny węży”, zwanej również „polskim Indianą Jonesem”. Jednak film Piestraka jest zdecydowanie ciekawszy, nie tylko pod kątem porywającej akcji, ale także efektów specjalnych i przez to też obecnego kiczu, co jest już krokiem w stronę kina kultowego.

W ramach nocnego maratonu filmowego pokazane zostaną trzy filmy w reżyserii Marka Piestraka: Klątwa doliny węży, Test pilota Pirxa oraz Wilczyca. Wydarzenie będzie wzbogacone o spotkanie z reżyserem, które poprowadzi dr Bartosz Filip.

Planowana jest kontynuacja obu projektów, które skupią się na niekanonicznych odłamach polskiej kinematografii - jeden będzie opowiadać o młodych twórcach, a drugi o nestorach polskiego kina gatunkowego.

Szczegółowe informacje na stronach:

- Don Kichoci kina: https://ack.ug.edu.pl/events/don-kichoci-kina-utrata-rownowagi-i-spotkanie-z-tworcami/?occurrence=2025-05-08

- Strach się bać: https://ack.ug.edu.pl/events/strach-sie-bac-kino-marka-piestraka/?occurrence=2025-05-16

Wydarzenia „Don Kichoci kina” oraz „Strach się bać!” odbędą się na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego, a ich organizatorami są: Dyskusyjny Klub Filmowy UG „Miłość Blondynki”, Akademickie Centrum Kultury UG „Alternator”, Uniwersytet Gdański, Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych „Jantar”.

 

 


Projekty “50 na 50” organizowane są w ramach obchodów jubileuszu 50. Edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Projekt został objęty patronatem honorowym Prezydent Miasta Gdyni.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Partnerem głównym „50 na 50” jest Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny.

Partnerami projektu są Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Telewizja Polska.

Patronami medialnymi projektu są Telewizja Polska, Polska Press Grupa, naszemiasto.pl, Program 1 Polskiego Radia, Program 3 Polskiego Radia, Magazyn Filmowy SFP, Interia, Filmweb, Miesięcznik KINO

Lokalny patronat medialny: Portal Trojmiasto.pl, Gazeta Uniwersytecka Czasopismo Społeczności Uniwersyteckiej UG, Radio MORS, SpoilerMaster - Podcast do słuchania po seansie, Radio Gdańsk S.A.

DKF UG