Scena Starego Maneżu rozbłysła feerią barw, dźwięków i niepowtarzalnej energii za sprawą premiery nowego projektu Studia Wokalnego Uniwersytetu Gdańskiego - koncertu „Back to Boogie!”, przygotowanego pod kierownictwem Krzysztofa Majdy. Wydarzenie odbyło się w sobotni wieczór, 10 maja 2025 r., w ramach obchodów 55-lecia Uniwersytetu Gdańskiego i nawiązywało do muzyki, która towarzyszyła światu w momencie powstania uczelni i w pierwszej dekadzie jej istnienia.
To już piąty autorski projekt zespołu - w porównaniu z poprzednimi najbardziej widowiskowy, taneczny i zrealizowany z największym rozmachem. Po kameralnym, pełnym refleksji koncercie Czas, emocjonalnych interpretacjach Adele czy przebojach Michaela Jacksona, przyszedł czas na eksplozję rytmu i kolorów. Wokalistki UG zaprosiły publiczność do świata disco, soulu i funku lat 70. i 80. - epoki wolności muzycznej, kobiecej siły i niepowtarzalnego stylu.
Koncert rozpoczął się od nastrojowego intro w formie stylizowanej audycji radiowej - jednego z powracających motywów wieczoru, który nawiązywał do klimatu retro. Po raz pierwszy w historii zespołu ruch sceniczny nie ograniczał się do elementów choreograficznych przy statywach - pojawiły się pełne układy taneczne, które w połączeniu ze strojami, fryzurami i światłem stworzyły niemal musicalowe obrazy sceniczne.
fot. Karol Makurat
Znakomite wrażenie zrobiły solowe wykonania - jak I’m Every Woman w interpretacji Zosi Sławińskiej, nowej członkini zespołu, czy ogniste Disco Inferno z porywającą solówką Karoliny Kluczkowskiej. Publiczność poruszyły też bardziej nastrojowe momenty - jak After the Love Has Gone wykonane a cappella przez dwunastoosobowy skład wokalny, określane w relacjach widzów mianem „najbardziej magicznego momentu koncertu”. Finał wieczoru to eksplozja kobiecej siły i wspólnoty - We Are Family wykonane przez cały zespół porwało publiczność, która nagrodziła koncert długimi owacjami na stojąco.
Wielką siłą koncertu był rozbudowany zespół instrumentalny. W jego składzie znaleźli się doświadczeni muzycy sesyjni, a także artyści związani z Uniwersytetem Gdańskim: Marcin Janek, dyrygent Gdańskiej Orkiestry Akademickiej, oraz Julia Palikowska, studentka i członkini tej orkiestry. Ich obecność nadała koncertowi wyjątkowego charakteru i jeszcze silniej połączyła wydarzenie z uniwersyteckim środowiskiem.
Autorem wszystkich aranżacji był Krzysztof Majda, który przygotował zarówno zespół wokalny, jak i instrumentalny, a podczas koncertu wystąpił także w roli prowadzącego i wokalisty. Jego wszechstronność i wizja artystyczna sprawiły, że każdy element wydarzenia był spójny i perfekcyjnie dopracowany.
Za produkcję koncertu odpowiedzialna była Magdalena Niestoruk, managerka Studia Wokalnego UG, dzięki której projekt nabrał profesjonalnego sznytu i został zrealizowany z wielką dbałością o szczegóły.
Studio Wokalne UG, działające przy Akademickim Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego „Alternator”, po raz kolejny udowodniło, że akademickie talenty przy odpowiednim wsparciu mogą tworzyć spektakle na miarę profesjonalnych produkcji. Gratulacje należą się wszystkim zaangażowanym - wokalistkom, muzykom, realizatorom dźwięku i światła oraz zgranemu zespołowi produkcyjnemu: Magdalenie Niestoruk i Krzysztofowi Majdzie.
To był wieczór, który na długo pozostanie w pamięci - zarówno występujących, jak i zgromadzonej publiczności.
Wykonawcy
STUDIO WOKALNE UG w składzie:
- Zofia Bełdzińska
- Marta Bielawska
- Julia Cendrowska
- Pola Czarnuch
- Anastazja Klimiuk
- Karolina Kluczkowska
- Joanna Kovaćs
- Michalina Pankiewicz
- Amelia Ponikowska
- Zofia Sławińska
- Paulina Zaborniak
Zespół instrumentalny w składzie:
- 🥁 Julia Palikowska - konga, bongosy, instrumenty perkusyjne
- 🎸 Paul Rutschka - gitara basowa
- 🎸 Michał „Wierzba” Saidowski - gitary
- 🥁 Mikołaj Stańko - perkusja
- 🎹 Ariel Suchowiecki - instrumenty klawiszowe
- 🎺 Piotr Urbański - trąbka
- 🎷 Marcin Janek - saksofony
- 📯 Piotr „Puzon” Żarnoch - puzon
- 🎹 Krzysztof Majda - wokal, prowadzenie i kierownictwo muzyczne