
Fot. B. Jętczak
„Nie ma tematu, jeśli nie ma rzemiosła - i nie ma rzemiosła bez tematu”. Słowa prof. Davida Malcolma znakomicie oddają sens hasła przewodniego tegorocznego festiwalu Between.Pomiędzy, które brzmi: Narzędzie.Craft. W tym roku festiwal koncentruje się na tym, co dzieje się za kulisami: na warsztacie, rzemiośle, wszystkim tym, co poprzedza powstanie dzieła. Uroczysta inauguracja festiwalu miała miejsce 19 maja 2025 r. w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego.
Ludzie pełni pasji: przedstawiciele świata nauki i kultury, badacze, twórcy, studenci - inauguracja festiwalu Between.Pomiędzy przyciągnęła różnorodną i międzynarodową publiczność. - Gdzie spędzać poniedziałkowe wieczory, jak nie w bibliotece? - zażartował dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG, Dyrektor Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego, którego poproszono o otwarcie festiwalu.
- Festiwal Between.Pomiędzy od samego początku jest miejscem spotkania, zapewnienia takiej przestrzeni, w której możemy rozmawiać z różnych perspektyw, do której możemy zaprosić studentów oraz naukowców z kraju i ze świata - i tak jest również w tym roku - podkreślił dr hab. Tomasz Wiśniewski, prof. UG, kierownik Zakładu Badań nad Sztukami Scenicznymi UG i pomysłodawca festiwalu. Podziękował przy tym osobom i instytucjom zaangażowanym w organizację, promocję i wspieranie wydarzenia, jak również jego partnerom (m. in. portalowi „The Theatre Times” oraz czasopismom: „Konteksty”, „Tekstualia” i „Zarządzanie w Kulturze”).
O idei i celach festiwalu opowiedziała (w języku angielskim) Katarzyna Pastuszak. Zwróciła uwagę, że festiwal i grupa badawcza Between.Pomiędzy służą zarówno praktykom, jak i naukowcom akademickim, tworząc przestrzeń do dzielenia i wymiany wiedzy i rzemiosła. Wspomniała także o dwóch programach realizowanych podczas festiwalu, które są skierowane do studentów i doktorantów: „Sharing Crafts” oraz „Czytanie sceny”. Roksana Zgierska podziękowała za zaangażowanie wszystkim wolontariuszom: - Ogromnie się cieszymy, że z roku na rok nasz zespół się powiększa, że studenci i studentki chcą powracać i razem z nami budować to wydarzenie, bo naprawdę bez ich wsparcia, bez ich zaangażowania nie dalibyśmy rady przygotować wszystkich wspaniałych wydarzeń.
Do zebranych swoje słowa skierowała także dr hab. Urszula Patocka-Sigłowy, prof. UG, Prorektorka ds. Studenckich UG:
- Trudno nam dzisiaj wyobrazić sobie Uniwersytet Gdański bez Beetween.Pomiędzy, tak jak myślę, że trudno sobie wyobrazić, że Beetween.Pomiędzy funkcjonuje bez Uniwersytetu Gdańskiego - powiedziała prof. U. Patocka-Sigłowy. Podkreślając wagę związanej z festiwalem współpracy (międzynarodowej, międzypokoleniowej oraz między przedstawicielami różnych dyscyplin), dodała: - Tutaj na stole w szczególny sposób zostały wyeksponowane egzemplarze książki „Teatr - Literatura - Zarządzanie”, które być może sugerują, że jest jakiś mur między jedną a drugą stroną. Ale tak naprawdę z każdym murem potrafimy sobie poradzić, a dzieje się to właśnie dzięki takim inicjatywom jak ta.
Władysław Zawistowski - dyrektor Departamentu Kultury w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego - podkreślił fakt, że festiwal i jego idea „pomiędzy” od początku cieszy się zainteresowaniem i wsparciem władz marszałkowskich. Nawiązał również do nowo wydanej książki „Teatr - Literatura - Zarządzanie” oraz podkreślił znaczenie kontynuacji dzieła prof. Jerzego Limona na Wydziale Filologicznym UG.
Uświetnieniem uroczystości otwarcia festiwalu było przesłanie skierowane do społeczności akademickiej oraz uczestników festiwalu przez znakomitą współczesną poetkę irlandzką, Paulę Meehan. Tekst On the Craft of Poetry (będący refleksją nad rolą i sytuacją poezji i poetów na przestrzeni epok), a po nim wiersz This Poem is a Zone of Sanctuary odczytała szkocka aktorka, Clara Simpson.
Okazją do celebracji była premiera książki „Teatr - Literatura - Zarządzanie”, stanowiącej zwieńczenie trzyletniego projektu zespołowego przeprowadzonego w ramach Programu Humanistyki Gdańskiej. Tom zadedykowano dr hab. Mirosławie Modrzewskiej, prof. UG, Dyrektorce Instytutu Anglistyki i Amerykanistyki w latach 2016-2024.
Więcej o publikacji na stronie Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego
Goście wydarzenia mieli okazję wziąć udział w wernisażu wystawy obrazów Sahar Mohammad Taghizadeh „Poezja na płótnie!”, łączących tradycyjną kaligrafię z inspiracjami sztuką perską oraz osobistymi doświadczeniami artystki. Wystawę można oglądać w czytelni Biblioteki Głównej UG.
Festiwal Between.Pomiędzy potrwa do 25 maja. W programie wydarzenia artystyczne i kulturalne: występy sceniczne, pokazy filmowe, wystawy, warsztaty, seminaria naukowe spotkania z literaturą i wiele innych.