
Uczestnicy konferencji, fot. B. Jętczak
22 edycja „European Conference on Foundations of Physics”, poświęcona w znacznej mierze obchodzącej 100-lecie swojego istnienia teorii kwantowej, odbyła się w dniach 30 czerwca - 2 lipca 2025 r. Gospodarzem tegorocznego wydarzenia było Międzynarodowe Centrum Teorii Technologii Kwantowych (ICTQT) oraz Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego!
Europejską konferencję poświęconą fundamentom fizyki organizuje od 1992 r. brytyjskie Philosophy of Physics Society. Poszczególne edycje odbywają się w różnych krajach i są współorganizowane przez zaproszonych do tego partnerów. Po raz pierwszy w historii wydarzenie odbyło się w Polsce! Do współorganizowania FOUNDATIONS2025 zaproszono Międzynarodowe Centrum Teorii Technologii Kwantowych (ICTQT) oraz Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UG. Wsparcie organizacyjne zapewniła Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.
Wybór współorganizatorów tegorocznej edycji był nieprzypadkowy - tematem przewodnim była teoria kwantów, jej struktura, interpretacja, paradoksalne przewidywania i konsekwencje filozoficzne. Mechanika kwantowa powstała dokładnie 100 lat temu, prawie co do dnia. UG od ponad 35 lat prowadzi badania w dziedzinie wielofotonowej interferometrii kwantowej i teorii kantowej informacji. Część z nich, jak np. teoria wymiany splątania, wynik współpracy prof. Marka Żukowskiego z prof. Antonem Zeilingerem, przyczyniła się do Nagrody Nobla 2022 dla tego słynnego austriackiego naukowca. Międzynarodowy zespół naukowy powstałego w 2018 roku ICTQT UG, kierowanego przez prof. M. Żukowskiego, prowadzi intensywne badania w dziedzinie teorii technologii kwantowych finansowane głownie z funduszy europejskich
Podczas trzech intensywnych dni naukowcy z całej Europy (i nie tylko!) w ramach trzech paneli dyskusyjnych rozmawiali m.in. o grawitacji w kontekście splątania kwantowego, historii i filozofii mechaniki kwantowej czy definicji czasoprzestrzeni. Wśród znamienitych prelegentów znaleźli się dr hab. Karol Horodecki, prof. UG, prof. Christine Aidala z University of Michigan czy dr Jorge Alberto Manero Orozco z Czeskiej Akademii Nauk.
- Jesteśmy bardzo dumni, że powierzono nam współorganizowanie tego ważnego wydarzenia - powiedział prof. Marek Żukowski, szef konferencji. - Bardzo się cieszę, że właśnie u nas, w Polsce, w Gdańsku, w roku 55-lecia Uniwersytetu Gdańskiego, mogliśmy w ten szczególny sposób świętować 100-lecie badań kwantowych.
- Bardzo się cieszymy, że mogliśmy gościć na naszym Wydziale i współorganizować tak ważną konferencję powiedział Dziekan WMFI, dr hab. Marcin Marciniak, prof. UG. - To wydarzenie wpisuje się w kalendarz całej serii inicjatyw, które podejmujemy, by promować tematykę kwantową. Przypomnę, że w dniach 25.08 - 4.09 będzie miała miejsce kolejna już szkoła letnia Q-Camp Quantum Summer School, zaś 29.08 odbędzie Q-Con Quantum Conference (https://qcon.tech), konferencja technologiczno-biznesowa poświęcona perspektywom rozwoju technologii kwantowych.
Konferencji towarzyszyła sesja posterowa.
Księga abstraktów wystąpień konferencyjnych dostępna jest tutaj. Wygłoszono ponad 90 referatów.