Czworo badaczy z UG ze stypendiami Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców

fot.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Marcin Kulasek przyznał stypendia 230 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 54 dyscypliny naukowe i artystyczne. Wśród laureatów znalazło się czworo badaczy z Uniwersytetu Gdańskiego: dr Maciej Mańko, dr Dorota Miler, dr Urszula Zarzecka oraz dr Magdalena Zdrowowicz-Żamojc.

Stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznawane są na okres trzech lat, a ich miesięczna wysokość wynosi 5.390 zł. Minister przyznaje je na podstawie list rankingowych wniosków sporządzonych dla poszczególnych dyscyplin i grup naukowców po ocenie merytorycznej wniosków, dokonywanej przez Zespół doradczy do oceny wniosków o przyznanie stypendiów ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki dla studentów i wybitnych młodych naukowców.

Z wnioskiem stypendialnym mogą wystąpić rektorzy uczelni oraz dyrektorzy instytutów PAN, instytutów badawczych, instytutów międzynarodowych lub inne osoby kierujące podmiotami, o których mowa w art. 7 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. W rozstrzygniętym właśnie naborze złożono 1640 wniosków.

Naukowcy i naukowczynie z Uniwersytetu Gdańskiego wyróżnieni w 2026 r. stypendium MNiSW:

  • dr Maciej Mańko (dziedzina: nauki ścisłe i przyrodnicze, dyscyplina: nauki o Ziemi i środowisku)
  • dr Dorota Miler (dziedzina: nauki społeczne, dyscyplina: nauki prawne)
  • dr Urszula Zarzecka (dziedzina: nauki ścisłe i przyrodnicze, dyscyplina: nauki biologiczne)
  • dr Magdalena Zdrowowicz-Żamojc (dziedzina: nauki ścisłe i przyrodnicze, dyscyplina: nauki chemiczne)

Laureatowi i laureatkom serdecznie gratulujemy.

Szczegóły przyznawania stypendium oraz pełna lista stypendystów dostępne na stronie Ministerstwa: Ogłoszenie wyników postępowania w sprawie przyznania stypendiów Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców w 2026 r. (edycja 21) - Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Portal Gov.pl.

 

DR/CKiP