Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosił listę osób, którym zostały przyznane stypendia ministra dla wybitnych młodych naukowców. Spośród 1711 złożonych wniosków wyłoniono 228 badaczy i badaczek wykazujących się największymi osiągnięciami w działalności naukowej. Troje stypendystów - dr hab. Karolina Pierzynowska, prof. UG, dr Agnieszka Kłosowska oraz dr hab. Marcin Rojszczak - to naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego!
Stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców przyznawane są na okres trzech lat. Pod względem merytorycznym wnioski ocenił metodą punktową Zespół doradczy do oceny wniosków o przyznanie stypendiów ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki dla studentów i wybitnych młodych naukowców.

Ocena odbyła się z uwzględnieniem podziału na poszczególne dyscypliny naukowe i artystyczne (więcej informacji: Ogłoszenie wyników postępowania w sprawie przyznania stypendiów Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców w 2025 r. (edycja 20) - Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Portal Gov.pl).
Dr hab. Karolina Pierzynowska, prof. UG na co dzień pracuje w Pracowni Neurobiologii Molekularnej Wydziału Biologii UG, gdzie prowadzi prace m.in. nad nowymi terapiami chorób neurodegeneracyjnych, w tym choroby Huntingtona i choroby Alzheimera. Jej badania - zarówno na modelach komórkowych, jak i zwierzęcych - wykazały wysoką skuteczność genisteiny (naturalnie występującego flawonoidu) w leczeniu tych chorób poprzez stymulowanie procesów autofagowych.

Standardy stosowania inwigilacji nieukierunkowanej oraz rosnąca rola algorytmicznych narzędzi nadzoru i moderacji treści to główny przedmiot zainteresowań badawczych dr hab. Marcina Rojszczaka z Katedry Informatyki Prawniczej Wydziału Prawa i Administracji UG.
- Otrzymanie stypendium MNiSW to dla mnie ogromne wyróżnienie i motywacja do dalszej pracy badawczej - powiedział dr hab. M. Rojszczak. - Moja zainteresowania naukowe koncentrują się wokół prawnych aspektów cyberbezpieczeństwa oraz regulacji rynków cyfrowych, ze szczególnym uwzględnieniem systemów inwigilacji elektronicznej i ochrony praw podstawowych. Publikowałem w wiodących europejskich czasopismach prawniczych, a wyniki moich badań zostały zauważone zarówno przez krajowe organy ochrony praw człowieka, jak i przez instytucje unijne. Przyznanie stypendium pozwoli mi rozwijać interdyscyplinarne projekty badawcze, które łączą perspektywę prawną i technologiczną w odpowiedzi na wyzwania związane z transformacją cyfrową.

Trzecia stypendystka, dr Agnieszka Kłosowska, pracuje w kierowanym przez prof. Krzysztofa Liberka Zakładzie Biochemii Białek Instytutu Biotechnologii UG na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed. Zajmuje się badaniami podstawowymi nad białkami opiekuńczymi, w tym białkami szoku cieplnego (białka z grupy Hsp) oraz białkami domeny J (J-domain proteins, JDP). W swoich najnowszych badaniach zespół, do którego należy dr A. Kłosowska, analizował wieloetapowy proces tworzenia przez białko Hsp70 rozbudowanych kompleksów na powierzchni agregatów białkowych, przy współudziale białek JDP. Nieprawidłowa agregacja białek odgrywa istotną rolę m.in. w mechanizmach powstawania chorób neurodegeneracyjnych.
Wszystkim stypendystom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów naukowych!