Polska Konferencja Chemii Analitycznej po 30 latach ponownie odbyła się w Gdańsku!

fot.

Fot. B. Jętczak

PoKoChA 2025 już za nami! Cztery dni (1-4 lipca 2025) inspirujących wykładów, dyskusji panelowych i sesji posterowych poświęconych najnowszym zdobyczom chemii analitycznej zostały zwieńczone jubileuszem 50-lecia pracy naukowej prof. Bogusława Buszewskiego, którego wkład w rozwój dyscypliny - zarówno jako naukowca, jak i mentora kolejnych pokoleń badaczy -  jest nie do przecenienia.

- To dla mnie - jako rektora UG i chemika, absolwenta Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, konferencja o szczególnym znaczeniu. Uczelnia świętuje bowiem jubileusz 55-lecia, a środowisko naukowe chemików ma okazję znów, po 30 latach, spotkać się właśnie u nas - powiedział Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski. - W dodatku mieliśmy też przyjemność świętować w Gdańsku jubileusz 50-lecia pracy naukowej mojego mentora, wybitnego badacza i nieocenionego nauczyciela, prof. Bogusława Buszewskiego. Czułem się zaszczycony możliwością prowadzenia tej uroczystości.

Tradycje Polskich Konferencji Chemii Analitycznej, organizowanych pod auspicjami Komitetu Chemii Analitycznej PAN, sięgają lat 50. XX w. Obecnie wydarzenie, organizowane w cyklu trzyletnim w różnych miastach w Polsce we współpracy z prominentnymi ośrodkami badawczymi, pełni istotną rolę w konsolidacji środowisk naukowych zajmujących się chemią analityczną i jest ważną platformą wymiany informacji i doświadczeń, dzielenia się wynikami najnowszych badań oraz nawiązywania współpracy. W Gdańsku konferencja gościła po raz pierwszy w 1995 r. - wraca zatem nad Motławę po 30 latach! Współorganizatorami i gospodarzami PoKoChA 2025 były Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej przy wsparciu Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego (FRUG).

- Jesteśmy bardzo dumni, że możemy współorganizować tak ważne dla naukowej społeczności chemików wydarzenie - powiedziała Dziekan Wydziału Chemii UG dr hab. Beata Grobelna, prof. UG. - Konferencja była naprawdę inspirująca i pełna wartościowych prezentacji. Dla mnie osobiście wartością dodaną były rozmowy z naukowczyniami i naukowcami reprezentującymi chemię analityczną. Mam nadzieję, że uczestnicy konferencji podobnie jak i ja mają głowy pełne pomysłów do dalszych badań.

Otwarcie Konferencji nastąpiło w pięknych wnętrzach Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Drugiego dnia wydarzenie gościło w nowoczesnych murach Wydziału Chemii UG. Trzeci dzień to obrady na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej. Uroczyste zamknięcie nastąpiło w miejscu symbolicznym dla Gdańska: w Europejskim Centrum Solidarności.

Dzień 1 - otwarcie konferencji 

 

fot. J. Kwiatkowski

Fot. J. Kwiatkowski

Przed południem pierwszego dnia konferencji dzięki uprzejmości sponsorów - firm AltiumBionanalytic oraz Shim-pol - chętni uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach z zakresu analiz celowanych i niecelowanych w badaniach żywności, środowiskowych i metabolomice, wyzwań w obszarze spektrofotometrii mas oraz troubleshootingu w wysokosprawnej chromatografii cieczowej (HPLC).

Po uroczystym otwarciu wydarzenia z kilkoma słowami do gości zwróciła się prof. dr hab. inż. Małgorzata Iwona Szynkowska-Jóźwik - Przewodnicząca Komitetu Chemii Analitycznej PAN. Plenarne wykłady otwarcia wygłosili prof. dr inż. Janusz Pawliszyn z University of Waterloo w Kanadzie (Facilitating High Throughput and On-site Food Contaminants Residue Determinations with Thin Film SPME Technologies) oraz prof. dr hab. inż. Ryszard Łobiński z Francuskiego Centrum Narodowego Badań Naukowych i Politechniki Warszawskiej (Metalomika: jak spektrometria mas zmieniła podejście do analizy śladowej metali).

O wrażenia artystyczne gości zadbały chóry: Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego i Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej.

Dzień 2 - witamy w Uniwersytecie Gdańskim

 

fot.

Fot. J. Kwiatkowski

2 lipca 2025 r. obrady konferencyjne przeniosły się do nowoczesnego budynku Wydziału Chemii UG. Wykład plenarny wygłosiła w tym dniu prof. dr hab. Hanna Mazur-Marzec z Wydziału Oceanografii i Geografii UG (absolwentka Wydziału Chemii). Opowiadała o metabolitach organizmów wodnych, w tym o analogach metabolitów cyjanobakterii i ich potencjale farmakologicznym oraz o prymnezynach - toksycznych metabolitach Prymnesium parvum (tzw. złotej algi). Prymnezyny były jedną z przyczyn katastrofy ekologicznej na Odrze w 2022 r., a prof. H. Mazur-Marzec była jedną z pierwszych osób wykonujących badania toksykologiczne odrzańskiej wody w trakcie trwania kryzysu.

Sesji plenarnej i sesjom panelowym towarzyszyła prezentacja plakatów. Można było również odwiedzić stoiska sponsorów i partnerów konferencji, ustawione w holu Wydziału Chemii. Dodatkową atrakcją była możliwość zakupu na mobilnym stoisku Sklepiku UG ubrań i gadżetów sygnowanych logo Uniwersytetu Gdańskiego, w tym unikatowych fok, których sprzedaż zasila budżet helskiego fokarium,

Drugiego dnia odbył się także Klub Dyskusyjny „Dydaktyka w analityce” oraz spotkania zespołów Komitetu Chemii Analitycznej Polskiej Akademii Nauk.

Dzień 3 - Nagrody Komitetu Chemii Analitycznej PAN

 

fot.

Fot. J. Kwiatkowski

Wydział Chemiczny PG był gospodarzem trzeciego dnia konferencji. Obrady toczyły się w pięknym, zabytkowym Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej. Wykład plenarny pt. Trudności i wyzwania w analizie nowych zanieczyszczeń środowiska wygłosił prof. dr hab. inż. Tadeusz Górecki z Uniwersytetu Waterloo w Kanadzie. Kolejne prezentacje odbyły się w sesjach panelowych. 3 lipca również odbyła się sesja posterowa i spotkania zespołów KChA PAN, a także klub dyskusyjny „AI w analityce”.

Po południu trzeciego dnia wydarzenia odbyła się Sesja Nagrodzonych, podczas której wyniki swoich badań zaprezentowali laureaci nagród Komitetu Chemii Analitycznej PAN, wyróżnieni za osiągnięcie habilitacyjne (dr hab. Justyna Piechocka z Katedry Chemii Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego) oraz najlepsze prace doktorskie z zakresu chemii analitycznej.

Zamknięcie konferencji - 50-lecie pracy naukowej prof. Bogusława Buszewskiego

 

fot.

Fot. B. Jętczak

Uroczyste zamknięcie PoKoChA 2025 nastapiło 4 lipca 2025 r. w Europejskim Centrum Solidarności. Pierwszy wykład plenarny zatytułowany Farmakometabolomika - nowy kierunek w bioanalityce. Aktualne trendy i wyzwania wygłosił Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. n. farm. Michał Markuszewski. Prof. M. Markuszewski zaprezentował najnowsze badania prowadzone przez naukowców z GUMed w zakresie wykorzystania metabolomiki (całościowej analizy metabolitów farmaceutycznych) w bioanalizie farmaceutycznej. Nowoczesne podejście do tego zagadnienia może przyczynić się do lepszego dobierania dawek leków, skutecznej oceny ryzyka wystąpienia lekooporności u określonych grup pacjentów oraz mitygowania skutków ubocznych stosowanej farmakoterapii.

Wyjątkowo wzruszającym elementem ostatniego dnia konferencji był jubileusz 50-lecia pracy naukowej prof. dr. hab. Bogusława Buszewskiego, czł. rzecz. PAN. Poprowadził go Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski, który jest jednym z wychowanków wybitnego jubilata. Prof. Bogusław Buszewski wygłosił wykład jubileuszowy zatytułowany Rozważania na temat roli fazy stacjonarnej w technikach separacyjnych, w którym przybliżył swoją drogę naukową i najważniejsze osiągnięcia w zakresie chromatografii i roli, jaką odgrywa w niej faza stacjonarna. Zaznaczył także, że nieprawdziwe są opinie, jakoby chemia analityczna lata świetności miała już za sobą: osiągnięcia i narzędzia analityczne są nieodzowne przy wszelkich badaniach chemicznych.

Jako główne problemy współczesnej nauki prof. B. Buszewski wskazał niedofinansowanie i brak czasu na pogłębione dyskusje naukowe, które są inspiracją do nowych badań, odkryć i szukania nowych podejść badawczych.

- Całe szczęście, że mamy tak wspaniałe wydarzenia, jak Polska Konferencja Chemii Analitycznej - zauważył prof. Piotr Stepnowski. - Tu właśnie mamy szansę na takie nieskrępowane, inspirujące dyskusje.

Wykłady plenarne zamykające konferencję wygłosili prof. dr hab. Andrzej Dawidowicz z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (Transformacje związków w procedurach ich chromatograficznej analizy - nadzieje i wyzwania) oraz prof. dr Maria-Virginia Coman z Uniwersytetu Babeş-Bolyai w Rumunii (Separation Sciences - the Romanian-Polish Mutual Connection).

 

Wsparcie organizacyjne w zakresie finansowym, prawnym i obsługi osobowej zapewniła Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.

Więcej informacji na temat konferencji można znaleźć na stronie: Polska Konferencja Chemii Analitycznej 2025 | Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej.

 

 

Dorota Rybak/CKiP UG; fot. Jerzy Kwiatkowski/PG i Bartłomiej Jętczak/CKiP UG