
Artykuł autorstwa dr Karoliny Rudnickiej z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego pt. „Each AI Chatbot Has Its Own, Distinctive Writing Style - Just As Humans Do” został opublikowany na stronie głównej prestiżowego czasopisma Scientific American. To jedno z najstarszych i najbardziej cenionych czasopism popularnonaukowych na świecie.
Scientific American od ponad 175 lat publikuje teksty autorstwa wybitnych naukowców przybliżając szerokiemu gronu czytelników najnowsze odkrycia i idee z różnych dziedzin wiedzy.
Publikacja dr Karoliny Rudnickiej stanowi ważny głos w toczącej się globalnie dyskusji na temat roli sztucznej inteligencji w komunikacji i języku. Autorka zwraca uwagę na fakt, że chatboty oparte na dużych modelach językowych (LLM) nie tylko generują teksty, ale również przejawiają charakterystyczne cechy stylu językowego podobnie jak ludzie.
- Językoznawcy i filolodzy to osoby, które obserwują język i to, jak się zmienia - a nowe technologie, jak ChatGPT, po prostu tworzą dziś nowy krajobraz językowy. Nie jestem zwolenniczką preskryptywizmu. Wolę patrzeć z ciekawością na to, co się dzieje, niż narzekać, że coś nie pasuje do dawnych reguł - mówi dr Karolina Rudnicka. - LLM-y już są wśród nas i nigdzie się nie wybierają, więc zamiast kręcić nosem, lepiej je poznać i zrozumieć. A jeśli przy okazji można je (i ich teksty!) badać tak, jak badamy ludzi pod względem ich „stylu językowego”, to dla mnie jako naukowczyni to prawdziwa „gratka.”
Gratulujemy naukowczyni i zachęcamy do lektury publikacji w Scientific American
