Kobiety w kadrze kierowniczej UG w kadencji 2024-2028
Władze centralne
dr hab. Anna Jurkowska–Zeidler, prof. UG, WPiA
Prawniczka, specjalistka z zakresu prawa finansowego, w szczególności zagadnień bezpieczeństwa rynku finansowego w obszarze prawa prywatnego, jak i publicznego.
biogram w Gedanopedii
dr hab. Urszula Patocka-Sigłowy, prof. UG, Wydział Filologiczny
Rusycystka, językoznawczyni. Prowadzi badania naukowe w zakresie komunikowania politycznego (przede wszystkim perspektywa lingwistyczno-genologiczna i pragmatyczna), narzędzi kreowania wizerunku Rosji (w tym polityków rosyjskich) w polskim dyskursie medialnym, zachodniego ezoteryzmu w polskim przedwojennym dyskursie prasowym.
dr Ewa Szymczak, prof. UG
Absolwentka Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 2000 roku związana z Zakładem Geologii Morza, w którym rozwija swoje zainteresowania naukowe dotyczące bilansu i charakterystyki jakościowej rumowiska rzecznego oraz jego dyferencjacji w korytach i w ujściach rzecznych. Ważną częścią jej pracy jest działalność dydaktyczna – prowadzi zajęcia ze studentami oceanografii i geologii, promotorka prac licencjackich i magisterskich, współautorka podręcznika akademickiego „Podstawy geologii” oraz skryptów do zajęć. Rozwija swoje zainteresowania i umiejętności dydaktyczne uczestnicząc w szkoleniach (m.in. Tutoring Akademicki, Praktyk Tutoringu, Dydaktyka Akademicka, Masters of Didactics Fundamentals of University Teaching and Tutoring), warsztatach i konferencjach dydaktycznych.
biogram w Gedanopedii
Rada UG
Agata Grenda
Agata Grenda – Dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, jest absolwentką kierunku filologia polska Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończyła tam również studia podyplomowe w zakresie psychologii w marketingu i zarządzaniu.
W latach 2006–2011 pracowała jako zastępczyni dyrektora oraz kuratorka sztuk performatywnych w Instytucie Kultury Polskiej w Nowym Jorku, a w latach 2015-2027 objęła tam funkcję dyrektora, w randze konsula.
W latach 2011-2015 była dyrektorką Departamentu Kultury w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, gdzie podlegało jej 21 wielkopolskich instytucji kultury.
Katarzyna Gruszecka-Spychała
Katarzyna Gruszecka-Spychała – Wiceprezeska Zarządu Morskiego Portu Gdynia jest radcą prawnym oraz absolwentką Uniwersytetu Gdańskiego oraz The School of American Law (UG/Chicago-Kent College of Law) i Leadership Academy for Poland.
W latach 2014-2024 pełniła funkcję wiceprezydentki Gdyni ds. gospodarki. W swojej karierze zajmowała się m.in. inwestycjami w transport nisko- i zeroemisyjny oraz działaniami na rzecz Klastra Wodorowego i Pomorskiej Doliny Wodorowej. Odpowiadała również za strategię rozwoju miasta, planowanie przestrzenne, politykę gospodarczą oraz nadzór właścicielski. Nadzorowała pracę Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego oraz Centrum Nauki Experyment. Była również współprzewodniczącą Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, a w ramach Wspólnego Konwentu Gospodarczego Związku Uczelni Fahrenheita pracowała nad strategią rozwoju metropolii. Od dwóch kadencji jest członkinią Zespołu Zadaniowego Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN.
W 2020 roku, jako jedyna dotąd Polka, odebrała nagrodę The Innovation In Politics w kategorii Economy, za projekt doradztwa biznesowego „Gdynia wspiera przedsiębiorców w czasie COVID-19″. Trzykrotnie zdobyła dla Gdyni tytuł „Polish City of the Future” w rankingu FDI Magazine (grupa Financial Times). Dzięki jej wsparciu, Gdynia jako jedyne miasto z Polski, było partnerem projektu Nowy Europejski Bauhaus.
Pani Katarzyna Gruszecka-Spychała obecnie zajmuje stanowisko wiceprezesa zarządu ds. finansów i zarządzania aktywami w Porcie Gdynia.
dr hab. Monika Bąk, prof. UG; Wydział Ekonomiczny
Ekonomistka. Prowadzi badania związane z mechanizmami i skutecznością wdrażania polityk sektorowych (w szczególności transport, turystyka, energetyka) oraz problematyką zrównoważonego rozwoju i skutkami transformacji gospodarczej w krajach Europy Środkowej i Wschodniej.
biogram w Gedanopedii
Związek uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita
prof. dr hab. Adriana Zaleska-Medynska, Wydział Chemii
Chemiczka, fotochemiczka. Prowadzi badania w zakresie fotokatalizy heterogenicznej. Współzałożycielka startupu „Nanosci”, zajmującego się komercjalizacją urządzeń do oczyszczania powietrza.
biogram w Gedanopedii
Władze wydziałów UG
dr hab. Beata Grobelna, prof. UG; Wydział Chemii
Chemiczka. Prowadzi badania w obszarze inżynierii materiałowej oraz nanotechnologii chemicznej, dotyczące otrzymywania nowych materiałów hybrydowych nieorganicznych oraz organiczno-nieorganicznych w formie litej i w formie nanowarstw domieszkowanych jonami lantanowców oraz związkami o aktywności biologicznej.
biogram w Gedanopedii
dr hab. Magorzata Jarmułowicz, prof. UG
Teatrolog, doktor habilitowany, profesor na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, kierownik Zakładu Dramatu, Teatru i Widowisk Instytutu Filologii Polskiej UG. W pracy naukowej zajmuje się teatrem i dramatem współczesnym, a także bada tradycje widowiskowe Azji Południowo-Wschodniej z perspektywy antropologii i performatyki.
dr hab. Ewelina Król, prof. UG, MWB UG i GUMed
Wirusolożka molekularna. Zajmuje się opracowywaniem innowacyjnych szczepionek przeciwwirusowych oraz testów diagnostycznych. Prowadzi badania nad hamowaniem rozwoju wirusów ludzkich i zwierzęcych przy użyciu chemicznie syntetyzowanych inhibitorów.
biogram w Gedanopedii
prof. dr hab. Natalia Marek-Trzonkowska
Immunolożka, okulistka. Prowadzi badania dotyczące klinicznego zastosowania komórek układu immunologicznego. Była członkinią zespołu, który jako pierwszy zastosował limfocyty Treg w terapii człowieka. Najpierw w chorobie przeszczep przeciw gospodarzowi (2008; PubMed Identifier 19559653), a następnie w cukrzycy typu 1 (DM1) u dzieci (od 2011; między innymi PMID: 22723342).
biogram w Gedanopedii
Władze administracyjne UG
dr hab. inż. Aneta Oniszczuk-Jastrząbek, prof. UG
Ekonomistka, inżynier w specjalności zarządzania i marketingu w gospodarce morskiej. Specjalista w zakresie konkurencyjność, przedsiębiorczość i innowacyjność przedsiębiorstw oraz społecznej odpowiedzialność biznesu z uwzględnieniem gospodarki morskiej.
Inne jednostki UG
dr Irena Chawrilska
Adiunktka w Zakładzie Polonistyki Stosowanej Instytutu Filologii Polskiej, lektorka języka polskiego jako obcego, koordynatorka programu Kultura (dla) zrównoważonego rozwoju w Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG, nauczycielka języka polskiego, filozofii i etyki, tutorka, redaktorka, egzaminatorka uprawniona do sprawowania funkcji przewodniczącego komisji podczas Państwowych egzaminów certyfikatowych z języka polskiego jako obcego, członkini Pracowni Schulzowskiej na Uniwersytecie Gdańskim.
dr Monika Płuciennik
Absolwentka historii i archiwistyki na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, doktor nauk historycznych. Wiceprezeska Stowarzyszenia Archiwistów Polskich, członkini Centralnej Komisji Metodycznej przy Naczelnym Dyrektorze Archiwów Państwowych oraz Rady Archiwalnej. Pasjonatka genealogii, archiwistyki i muzyki dawnej.
dr Joanna Kamień
Polonistka (specjalność edytorska i nauczycielska). W roku szkolnym 2006/2007 nauczycielka w gimnazjum, od roku 2007 redaktorka w Wydawnictwie UG, od kwietnia 2012 dyrektorka i redaktorka naczelna tego wydawnictwa.
mgr Emilia Krzywańska-Frankowska
Anglistka. Absolwentka Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, specjalizacje: literatura i kultura brytyjska oraz translatorska ogólna, medyczna i prawnicza. Dydaktyk, ponad 20 lat w zawodzie nauczyciela. Od 2012 roku związana z Centrum Języków Obcych UG. Prowadzi zajęcia z Business English ze studentami ekonomii i zarządzania.
prof. dr hab. Beata Możejko
Historyczka, specjalistka w zakresie późnośredniowiecznego Gdańska, Hanzy i problematyki morskiej, zajmuje się historią społeczną i gospodarczą. Stypendystka Fundacji Lanckorońskich – Fundacja Lanckorońskich z Brzezia (2001 – Wiedeń, 2007 – Londyn, 2015 – Londyn, 2020 – Londyn), Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (2002 –Berlin), Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki oraz Bawarskiej Kancelarii Państwowej (2013). W kadencjach 2012–2016 i 2020–2023 senatorka UG. Od 2019 członkini Komisji do spraw Społecznej Odpowiedzialności UG. Od stycznia 2019 prezeska Towarzystwa Domu Uphagena. W kadencji 2019–2023 wiceprzewodnicząca Rady Muzeum przy Muzeum Zamkowym w Malborku, w kadencji 2020–2023 członkini prezydium Komisji Nauk Historycznych PAN. W marcu 2021 wybrana na Corresponding Fellow of the Centre for Medieval Studies (CMS) in Prague.
biogram w Gedanopedii
dr hab. Sylwia Mrozowska, prof UG
Politolog zajmująca się naukowo problematyką integracji europejskiej, teorii polityki, partycypacji społecznej (szczególnie participatory technology assessment) a także polityką energetyczną.
biogram w Gedanopedii
dr hab. Barbara Pawłowska, prof. UG
Ekonomistka. Autorka prac z zakresu zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego ze szczególnym uwzględnieniem transportu i kosztów zewnętrznych transportu, polityki i strategii transportowych, rozwoju sektora energetycznego, przede wszystkim w kontekście paliw alternatywnych oraz kierunków rozwoju miast.
biogram w Gedanopedii
dr Agata Rudnik
Psycholożka, adiunkt w Zakładzie Psychologii Klinicznej i Neuropsychologii, psycholożka na oddziale gastroenterologii Szpitala MSWiA w Gdańsku, dziennikarka.
mgr Marta Szaszkiewicz-Sawa
mgr etnologii, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego. Obecnie doktorantka na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Od sierpnia 2018 r. pracownik Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego. Interesuje się zagadnieniami współczesnego muzealnictwa, w szczególności w kontekście etnograficznym, a także tożsamością Ziem Północnych i Zachodnich po 1945 r. Już w trakcie studiów aktywna w szeregu organizacji (m. in. NZS, Studenckim Kole Naukowym Etnologów UG), finalistka konkursu Studencki Nobel w kategorii „Działacz” (2017), organizatorka i koordynatorka kilku ogólnopolskich konferencji, warsztatów i konkursów. Wcześniej pracowała m. in. w Muzeum Narodowym w Gdańsku (2015-2016), realizując projekt „Ostańce Próśb”.