Rozpoczęła się realizacja projektu MEN4DEM – Masculinities for the Future of European Democracy

Sześć uczelni partnerskich, grupa teatralna oraz organizacje działające na rzecz równości płci zaangażowały się w projekt MEN4DEM - Masculinities for the Future of European Democracy. W tym roku rozpoczęła się realizacja projektu. Jednym z jego partnerów jest Uniwersytet Gdański.

Przedsięwzięcie łączy badaczy, organizacje działające na rzecz równości płci oraz artystów performatywnych. Jego celem jest zbadanie wpływu idei i praktyk męskości na kształt demokracji w Europie. Realizatorzy projektu mają nadzieję, że dzięki współtworzeniu rzetelnej wiedzy i poszukiwaniu bardziej inkluzywnych wizji męskości MEN4DEM przyczyni się do przeciwdziałania tendencjom antydemokratycznym oraz wzmacniania odporności demokracji.

W projekcie po stronie polskiej uczestniczą naukowczynie i naukowcy z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego: dr hab. Tomasz Besta, prof. UG, dr Magdalena Iwanowska, dr Magdalena Nowacka oraz Aleksandra Cupta. Projekt jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu „Horyzont Europa”.

- Zespół gdański odpowiada za przygotowanie skutecznych interwencji edukacyjnych i artystycznych, których celem jest przeciwdziałanie negatywnym wpływom ruchów antydemokratycznych oraz promowanie większej akceptacji dla różnorodnych sposobów definiowania męskości - wyjaśnia dr Magdalena Iwanowska. - W ramach tych działań planujemy stworzyć krótkie filmy edukacyjne, które pomogą odbiorcom rozpoznawać manipulacje obecne w kampaniach i przekazach radykalnych partii i grup. Ponadto, we współpracy z teatrem Via Berlin oraz organizacjami pozarządowymi, przygotujemy instalacje wideo w przestrzeni publicznej oraz gry fabularne typu LARP (live-action role playing), które będą zachęcać do refleksji nad różnymi obliczami męskości.

O MEN4DEM rozmawialiśmy z kierownikiem projektu z ramienia UG - prof. Tomaszem Bestą:

LINK DO WYWIADU.

Zachęcamy do śledzenia aktualności na stronie internetowej projektu.

MEN4DEM grafika
Oprac. Karolina Żuk-Wieczorkiewicz/CKiP