
Kacper Tomasik
Dwaj studenci III roku studiów licencjackich Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed - Kacper Tomasik oraz Jan Styn - reprezentowali Uniwersytet Gdański podczas międzynarodowej konferencji naukowej Znanstveni skup o zaštiti okoliša i održivom razvoju - ZORH 2025, organizowanej przez Uniwersytet w Splicie (Chorwacja). Zaprezentowali tam wyniki swoich badań dotyczących ekologicznej roli tailocyn patogenów roślin. Kacper Tomasik zdobył nagrodę za najlepszy poster.
Celem wydarzenia było zgromadzenie studentów oraz naukowców zainteresowanych tematyką ochrony środowiska i innowacyjnymi podejściami do współczesnych wyzwań ekologicznych. W konferencji wzięli udział uczestnicy z wielu krajów europejskich, w tym m.in. ze Szwecji, Słowenii, Chorwacji i Serbii. Poruszano szerokie spektrum zagadnień - od recyklingu baterii litowych, przez obecność rtęci w Morzu Adriatyckim, aż po wykorzystanie biodegradowalnych polimerów ze skórki cebuli jako alternatywy dla tworzyw sztucznych.
Kacper Tomasik i Jan Styn mieli okazję zaprezentować wyniki swoich najnowszych badań realizowanych w ramach indywidualnej, nieobowiązkowej praktyki laboratoryjnej w Zakładzie Badania Związków Biologicznie Czynnych oraz w Zakładzie Mikrobiologii Roślin Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed. Badania prowadzone były pod opieką mgr. Marcina Borowicza, dr hab. Doroty Krzyżanowskiej, prof. UG oraz prof. dr hab. Roberta Czajkowskiego.

Jan Styn
- Prowadzone przez nas badania wywodzą się z projektu Sonata Bis prof. Roberta Czajkowskiego, w ramach którego realizuję swój projekt doktorski - mówi mgr Marcin Borowicz. - Panowie Jan Styn i Kacper Tomasik rozpoczęli współpracę w ubiegłym roku, w ramach obowiązkowego przedmiotu - pracowni indywidualnej. Po jego zakończeniu zainteresowali się tematyką badań na tyle, że postanowili rozpocząć własny projekt badawczy, dotyczący ekologicznej roli tailocyn patogenów roślin (czyli struktur przypominających ogonki fagowe - fragmentów wirusów bakteryjnych, które bakterie wykorzystują w walce między sobą). Dzięki naszej współpracy oraz uzyskanym przez nich obiecującym wynikom wstępnym udało mi się zdobyć finansowanie w ramach programu UGrants-start. Obecnie kontynuujemy wspólne badania - panowie mają już za sobą udział w dwóch konferencjach, na których zaprezentowali swoje własne wyniki, a obecnie jesteśmy na etapie przygotowywania manuskryptu publikacji, w którym zostaną one szczegółowo opisane.
Studenci, opowiadając o swoim projekcie, wyjaśniają, w jaki sposób prowadzili działania badawcze i jak rozpoczęła się ich naukowa ścieżka:
- Prowadzone przez nas badania dotyczą określenia ekologicznej roli tailocyn, czyli białkowych, bakteriobójczych nanostruktur. W tym celu identyfikujemy zakres podatnych bakterii środowiskowych i sprawdzamy ich charakterystyczne właściwości - mówi Kacper Tomasik. - Z zespołem i tematyką badawczą Zakładu Badania Związków Biologicznie Czynnych zaznajomiliśmy się podczas obowiązkowych zajęć - pracowni indywidualnych. Tak nam się spodobało, że współpraca wykroczyła poza obowiązkowy program nauczania i rozpoczęliśmy własny projekt badawczy pod skrzydłami mgr. Marcina Borowicza, prof. dr. hab. Roberta Czajkowskiego i dr hab. Doroty M. Krzyżanowskiej. Podczas naszego projektu projektujemy oraz przeprowadzamy badania pod nadzorem opiekuna prowadzącego i pod jego czujnym okiem uczymy się analizy uzyskiwanych wyników.
- Podczas V edycji międzynarodowej konferencji ZORH mieliśmy przyjemność zaprezentować wyniki badań dotyczących tailocyn P2D1 produkowanych przez bakterie Dickeya dadantii 3937 oraz ich potencjalnego wpływu ekologicznego - dodaje Jan Styn. - Nasze działania koncentrowały się głównie na praktycznych aspektach badań i analiz, w czym nieocenione wsparcie oferowali również dr hab. Dorota Krzyżanowska oraz prof. Sylwia Jafra z Zakładu Mikrobiologii Roślin. Dzięki ich zaangażowaniu mieliśmy dostęp do niezbędnej aparatury oraz możliwość konsultacji naukowych.
Udział w konferencji w Splicie i możliwość bezpośredniego kontaktu z międzynarodowym gronem naukowców były dla studentów inspirującym doświadczeniem, choć, jak mówią, przygotowanie referatu i postera było również niemałym wyzwaniem, zwłaszcza w połączeniu z normalnym tokiem zajęć uniwersyteckich. Szczególnie dumni są z przyczyniania się do szerzenia w środowisku naukowym świadomości znaczenia poszukiwania strategii alternatywnych wobec klasycznej antybiotykoterapii, a do takich należą terapie fagowe.
- Obecnie skupiamy się na analizie zsekwencjonowanych genomów bakterii środowiskowych wrażliwych na działanie tailocyn P2D1 - mówi Jan Styn, zapytany o najbliższe plany naukowe. - Wyniki tych analiz planujemy opublikować w najbliższej przyszłości.
Podczas konferencji Kacper Tomasik zdobył nagrodę za najlepszy poster, co zostało uroczyście ogłoszone podczas ceremonii zamknięcia wydarzenia.
Obydwu Panom serdecznie gratulujemy!
Finansowanie:
Udział studentów w konferencji był możliwy dzięki finansowaniu przyznanemu przez Uniwersytet Gdański w ramach konkursu organizowanego w projekcie „Wsparcie działań synergicznych i komplementarnych projektu SEA-EU 2.0 - SEA-nergy”, będącego częścią programu NAWA „Wsparcie sojuszy Uniwersytetów Europejskich” z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego. Kacper i Jan zostali wybrani jako oficjalni reprezentanci Uniwersytetu Gdańskiego.
Badania, na podstawie których przygotowano wystąpienia, były finansowane z następujących źródeł:
- Grant UGrants-start (533-BGB0-GS04-25) przyznany mgr. Marcinowi Borowiczowi przez Uniwersytet Gdański,
- Grant SONATA BIS 10 (2020/38/E/NZ9/00007) finansowany przez Narodowe Centrum Nauki, realizowany przez prof. dr hab. Roberta Czajkowskiego.
Załącznik | Rozmiar |
---|---|
Nagroda.pdf | 260.69 KB |


