
Dr Sambor Czerwiński przeprowadził analizę palinologiczną osadów jeziornych pochodzących z okolic Lednicy - centrum wczesnopiastowskiej władzy. Dzięki tym badaniom udało się z niezwykłą precyzją (co 20 lat!) odtworzyć zmiany krajobrazowe towarzyszące powstawaniu pierwszych struktur państwowych w Polsce. Wyniki badań, w których ramach prowadzono analizy, zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie PNAS (‘Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America’).
W najnowszym numerze prestiżowego czasopisma PNAS ukazał się artykuł, który w nowatorski sposób łączy archeologię, historię i dane paleośrodowiskowe, by odpowiedzieć na pytanie, jak naprawdę wyglądały początki państwa Piastów.
Jedną z kluczowych ról w badaniach odegrał dr Sambor Czerwiński z Katedry Geomorfologii i Geologii Czwartorzędu UG, który odpowiadał za analizę palinologiczną osadów jeziornych z okolic Lednicy - centrum wczesnopiastowskiej władzy. Dzięki tym badaniom udało się z niezwykłą precyzją odtworzyć zmiany krajobrazowe towarzyszące powstawaniu pierwszych struktur państwowych w Polsce.
Wyniki badań wskazują, że narodziny państwa Piastów to nie tylko kwestia polityki, ale też wielka rewolucja ekologiczna: masowe odlesienia, rozwój rolnictwa i zmiany w użytkowaniu ziemi, bez których nie byłoby możliwe stworzenie nowoczesnych struktur administracyjnych i wojskowych.
To przełomowe badania, które ukazują siłę interdyscyplinarnego podejścia i pokazują, że historia Polski może być atrakcyjna dla światowej nauki.
Artykuł dostępny tutaj: https://www.pnas.org/doi/10.1073/pnas.2409056122