Członkowie Krajowego Centrum Informacji Kwantowej (KCIK) oraz światowi liderzy badań kwantowych przez trzy dni rozmawiali w Trójmieście o współczesnym stanie wiedzy o kwantowości i najciekawszych wyzwaniach, jakie obecnie stawia przed naukowcami. Konferencji przewodniczył Profesor Paweł Horodecki, Dyrektor KCIK, a współorganizowana była ona przez Międzynarodowe Centrum Teorii Technologii Kwantowych UG (ICTQT), którym zarządza jego Dyrektor, Profesor Marek Żukowski. Sympozjum odbyło się w dniach 7-10 maja i wpisało się w 55-lecie UG oraz 100-lecie badań kwantowych.

Uczestnicy sympozjum, fot. M. Byczkowski
- Świętujemy właśnie stulecie mechaniki kwantowej - powiedział profesor Wojciech Żurek z Los Alamos National Laboratory (USA) - A jednak istnieje problem nierozwiązany od dnia jej narodzin: w jaki sposób świat klasyczny wyłania się ze świata kwantowego? Czekaliśmy na jakiś genialny pomysł, który rozwikłałby to zagadnienie, ale nic takiego nie nadeszło i raczej w najbliższym czasie nie nadejdzie. Poczyniliśmy jednak istotne postępy przez te minione 100 lat.
Prelegenci z całego świata dzielili się swoimi odkryciami, ale też nowymi pytaniami badawczymi i podejściem do kwantowości. Od zagadnień filozoficznych po precyzyjne obliczenia, od badań podstawowych i teoretycznych po możliwe praktyczne zastosowania - przez trzy dni sympozjum kwantowość została odmieniona przez wszystkie przypadki. W wydarzeniu wziął udział online również Noblista współpracujący z UG od 1990 roku, prof. Anton Zeilinger z prezentacją Schrödinger's cat is never dead and alive, a wśród gości, którzy pojawili się osobiście w Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnym UG w Sopocie byli m.in. prof. Charles Bennet i prof. Michael Berry. Pełna lista prelegentów dostępna jest tutaj.
Podczas pierwszego dnia sympozjum zorganizowano wspólną sesję posterową z Konferencją „Quantum Horizons”, która odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności pod auspicjami Narodowego Centrum Nauki, koordynatora europejskiego programu QuantERA, upamiętniając polską prezydencję w Unii Europejskiej.
Zainteresowanych zaawansowanymi zagadnieniami kwantowymi zachęcamy do zapoznania się z książką abstraktów XVI Sympozjum Informacji Kwantowej, dostępną tutaj.
Już dzisiaj zapraszamy również na kolejne ważne wydarzenie organizowane przez ICTQT UG: konferencję Foundations of Physics.

