
Dr Agata Motyka-Pomagruk, adiunkt w Zakładzie Ochrony i Biotechnologii Roślin oraz członkini zespołu Laboratorium Badawczo-Wdrożeniowego, uzyskała finansowanie na realizację innowacyjnego projektu badawczego w ramach konkursu LIDER XV Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).
Kwota dofinansowania to 1 799 985,00 zł. Projekt nosi tytuł: „Projekt EcoAgroPlazm: innowacyjna, wysokoprzepustowa oraz proekologiczna technologia dekontaminacji nasion roślinnych z zastosowaniem zimnej plazmy atmosferycznej”.
„Oczywiście bardzo się cieszę z uzyskania finansowania w konkursie Lider XV - skuteczne przygotowanie tego wniosku grantowego uważałam za duże wyzwanie, gdyż wymagało wiedzy nie tylko specjalistycznej, naukowej z danej dziedziny, ale także z zakresu zarządzania, ekonomii czy sposobów transferu efektów projektowych do gospodarki - mówi dr Agata Motyka-Pomagruk z Wydziału Biotechnologii UG i GUMed. - Musieliśmy również pozyskać listy intencyjne od firm zainteresowanych późniejszym wdrożeniem naszego rozwiązania. Chcę podkreślić, że założenia tego projektu powstały w efekcie wieloletniej owocnej współpracy z ekspertami z zakresu chemii plazmy z grupy prof. Pawła Pohla z Politechniki Wrocławskiej, a do realizacji projektu pozyskaliśmy również wsparcie specjalistki z sektora rolniczego w osobie dr Moniki Michaleckiej z Instytutu Ogrodnictwa - Państwowego Instytutu Badawczego w Skierniewicach. Bez wątpienia niezwykle istotne przy aplikacjach projektowych jest posiadanie doświadczonego, pracowitego oraz zgranego zespołu, przykładowo jak nasz z Zakładu Ochrony i Biotechnologii Roślin oraz Laboratorium Badawczo-Wdrożeniowego MWB UG i GUMed, oraz niezastąpionego wsparcia mentorskiego, którego udziela nam na co dzień kierowniczka zespołu, prof. Ewa Łojkowska."
Mając na względzie wysokie straty w produkcji żywności, wzrost pro-ekologicznej świadomości konsumenckiej oraz coraz bardziej restrykcyjne przepisy Unii Europejskiej, zdefiniowano zapotrzebowanie na skuteczne, innowacyjne, niedrogie oraz przyjazne środowisku metody ochrony roślin. W tym celu powstanie urządzenie EcoAgroPlazm, czyli wysokoprzepustowy, zautomatyzowany, zintegrowany do linii produkcyjnej układ reakcyjno-wyładowczy generujący zimną plazmę atmosferyczną do dekontaminacji materiału nasiennego z fitopatogenów bakteryjnych i grzybowych. Rozwiązanie zostanie przetestowane na różnych gatunkach roślin oraz przy zróżnicowanych warunkach prowadzenia późniejszej uprawy. W przyszłości przyczyni się do ograniczenia strat w rolnictwie.
W to interdyscyplinarne przedsięwzięcie będą zaangażowani badacze z Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Wrocławskiej oraz Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Przewidywany jest także udział podmiotów z otoczenia społeczno-gospodarczego, aby zwiększyć szanse późniejszego wdrożenia efektu projektowego. Nad zapewnieniem właściwej ochrony dla powstałej w ramach projektu własności intelektualnej oraz późniejszym wdrożeniem technologii będzie czuwać Centrum Transferu Technologii UG.
Już po raz piętnasty Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) wyłoniło młodych naukowców, którzy staną na czele własnych zespołów i poprowadzą projekty badawczo-rozwojowe w programie LIDER.
