Prof. Mirosław Miętus w Gazecie Wyborczej: Bałtyk się ociepla, trąby powietrzne krążą nad morzem. "Wiatr utrudni plażowanie"

Image by Łukasz Tekieli from Pixabay

Joanna Wiśniowska: Brr, zimny ten Bałtyk, 17 stopni na początku lipca. Dla pana to zaskakujące?  

Prof. Mirosław Miętus, klimatolog z Uniwersytetu Gdańskiego: Nie, bo Bałtyk to generalnie zimne morze, leży mniej więcej na tej samej szerokości geograficznej, co Morze Północne.

W ostatnich latach bywało, że był cieplejszy.  

- W ostatnim czasie Bałtyk na początku lata miewał nawet 20 stopni Celsjusza. To było jednak nietypowe, bo zazwyczaj o tej porze roku temperatura morza wynosiła 18-18,5 stopnia, dopiero pod koniec sierpnia wody w Bałtyku osiągały swoje maksimum. Wynikało to z tego, że powietrze nagrzewa się szybciej niż woda, która potrzebuje zgromadzić więcej energii, żeby temperatura wzrosła. Potem Bałtyk zwraca ciepło, dzięki czemu mieszkańcy wybrzeża mają łagodniejszą jesień i początek zimy. 

Ktoś powie: "Zimą pada śnieg, latem Bałtyk zimny, gdzie ta zmiana klimatu!". 

- Wspomniałem już, że w ostatnich latach Bałtyk był wyjątkowo ciepły w stosunku do tego, jaka jest typowa charakterystyka termiki wód wyznaczona na podstawie wcześniejszych pomiarów. Te pomiary pokazują, że temperatura morza, zarówno w strefie brzegowej, jak i na otwartych akwenach, wzrasta. Natomiast, jeśli chodzi o to, co pani poruszyła, to kwestia rozróżnienia między pogodą a klimatem. Jeden z moich kolegów powiedział kiedyś, że to jest jak między nastrojem a charakterem. 

Pogoda, najogólniej rzecz biorąc, to chwilowy stan atmosfery w danym miejscu i chwili. Sama definicja mówi, że to zjawisko, które silnie zależy od lokalizacji, zmienia się z przesunięciem w przestrzeni i w czasie.  

A klimat?  

- W bardzo podstawowej definicji, to typowa pogoda występująca w danym miejscu w dłuższym okresie czasu. Co w bardzo uproszczonym rozumieniu oznacza, że to coś, co określamy przez wartości średnie parametrów opisujących pogodę, czyli temperaturę, wilgotność, prędkość i kierunek wiatru, ciśnienie atmosferyczne. Uśredniamy je i mamy klimat - według definicji sprzed ponad 150 lat. Jednak dzisiaj klimatologia patrzy na to inaczej. 

Czytaj więcej na wyborcza.pl

Więcej informacji medialnych, w których przedstawiane są sprawy dotyczące Uniwersytetu Gdańskiego oraz badania prowadzone przez naukowczynie i naukowców z UG - w Subiektywnym przeglądzie mediów. Czytaj tu.

Prowadzisz badania, które chciałbyś szerzej promować? A może chcesz dzielić się wiedzą ekspercką w mediach?  Pisz do rzeczniczki: magdalena.nieczuja-goniszewska@ug.edu.pl

Joanna Wiśniowska/wyborcza.pl; oprac. mgr Magdalena Nieczuja - Goniszewska, Rzeczniczka Prasowa UG