
Fulbright Junior Research Award to stypendia dla osób przygotowujących rozprawę doktorską w polskich instytucjach naukowych. Umożliwiają realizację własnego projektu badawczego w amerykańskiej uczelni, instytucie badawczym non-profit lub organizacji pozarządowej w USA. Jedną z laureatek tego prestiżowego programu na rok 2025/2026 jest mgr Kinga Konieczna z Zakładu Prawa Prywatnego Międzynarodowego Katedry Prawa Cywilnego UG.
W ramach stypendium mgr Kinga Konieczna w nadchodzącym roku akademickim zrealizuje 7-miesięczny pobyt badawczy na The Catholic University of America w Waszyngtonie D.C. w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, gdzie przeprowadzi badania do rozprawy doktorskiej.
Program Fulbrighta to największy program wymiany naukowej i kulturowej Stanów Zjednoczonych. Został utworzony w 1946 r. z inicjatywy amerykańskiego senatora J. Williama Fulbrighta, który dążył do budowania pokoju i relacji międzynarodowych poprzez wymianę wiedzy i integrację środowisk naukowych i kulturalnych całego świata. Głównym celem programu jest współpraca na rzecz rozwoju nauki i kultury, a także wspieranie relacji i dialogu między Stanami Zjednoczonymi a ponad 160 innymi krajami. W Polsce Program Fulbrighta funkcjonuje od 1959 r.
W ostatniej edycji konkursu Fulbright Junior Research Award (do której nabór zakończył się 6 września 2024) wzięło udział 54 doktorantów. Procedura konkursowa obejmowała ocenę merytoryczną projektu (przygotowaną przez troje niezależnych ekspertów) oraz rozmowę kwalifikacyjną z osobami, których wnioski otrzymały najwyższe noty. Ostatecznie Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta przyznała 7 nominacji do nagrody w kategorii Junior Research Award oraz 1 nominację do nagrody Fulbright Research Award at Stanford University School of Medicine.
Gratulujemy mgr Kindze Koniecznej uzyskania tego prestiżowego stypendium i życzymy owocnej pracy badawczej!