
Dr Rafał Raczyński z Instytutu Politologii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego został laureatem Nagrody Naukowej im. Ireny i Franciszka Skowyrów w edycji za rok 2025. To jedyne w Polsce wyróżnienie przyznawane za działalność badawczą dotyczącą Polonii.
Nagrodę Naukową im. Ireny i Franciszka Skowyrów przyznaje Ośrodek Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym KUL. Została ufundowana w 1980 roku przez Irenę i Franciszka Skowyrów - zasłużonych działaczy polonijnych ze Stanów Zjednoczonych. Wyróżnienie to trafia do osób i instytucji za wybitne osiągnięcia naukowe w zakresie badań nad historią i współczesnością polskiej diaspory na świecie. Od 1981 roku uhonorowano nim około 100 naukowców i instytucji.
- Z dużym zaskoczeniem przyjąłem wiadomość o przyznaniu mi tej nagrody. Cieszę się, że moja działalność naukowa została dostrzeżona przez ośrodek, który w Polsce może poszczycić się jedną z najdłuższych i najbardziej zasłużonych tradycji w badaniach nad Polonią. To dla mnie zaszczyt znaleźć się w gronie około stu osób i instytucji, które na przestrzeni ponad czterech dekad zostały tym wyróżnieniem uhonorowane- powiedział dr Rafał Raczyński.
Dr Rafał Raczyński jest Koordynatorem programu Obserwatorium Migracji w Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG, które stanowi forum wymiany wiedzy i doświadczeń między badaczami, praktykami, instytucjami administracji publicznej (zarówno szczebla państwowego jak i samorządowego), społecznościami lokalnymi, organizacjami pozarządowymi, migranckimi i przedsiębiorcami.
W 2024 roku dr Rafał Raczyński wraz z dr. hab. Michałem Nowosielskim, prof. WSB Merito opracował raport pt. „Sytuacja migracyjna w województwie pomorskim. Wnioski i rekomendacje w zakresie integracji migrantek i migrantów”, który posłużył Zarządowi Województwa Pomorskiego do opracowania „Planu Strategicznego międzykulturowej integracji migrantów dla województwa pomorskiego”.
Naukowiec został powołany w skład Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Gdańsku w kadencji 2025-2029. Ponadto jest głównym specjalistą ds. badawczych w Muzeum Emigracji w Gdyni, członkiem Komitetu Badań nad Migracjami Polskiej Akademii Nauk oraz Pomorskiej Rady do Spraw Regionalnej Polityki Migracyjnej.
Gratulujemy Laureatowi!