Projekt MOSAIC z dofinansowaniem w ramach programu „Sieć NAWA-EURAXESS”

logo euraxess

Stworzenie innowacyjnej, kompleksowej platformy wspierającej mobilność naukowców i rozwój ich karier w oparciu o europejskie standardy poprzez utworzenie regionalnego punktu sieci NAWA-EURAXESS, który wzmocni konkurencyjność międzynarodową Gdańska i Pomorza, przyciągnie światowej klasy naukowców i zwiększy umiędzynarodowienie lokalnego środowiska naukowego – oto cele projektu MOSAIC, realizowanego przez Uniwersytet Gdański we współpracy z Uczelniami Fahrenheita: Politechniką Gdańską i Gdańskim Uniwersytetem Medycznym. Projekt otrzymał dofinansowanie w maksymalnej wysokości 749 559,80 zł w ramach Sieci NAWA-EURAXESS.

Celem programu „Sieć NAWA-EURAXESS” jest budowanie regionalnych partnerstw w każdym województwie Polski, z udziałem instytucji naukowych, szkół wyższych oraz innych organizacji działających na rzecz cudzoziemców. Partnerstwa te mają za zadanie wspierać tworzenie przyjaznego środowiska dla naukowców i doktorantów przyjeżdżających do Polski oraz ich rodzin. Kluczowym elementem jest także współpraca z urzędami wojewódzkimi w zakresie procedur legalizacyjnych dla zagranicznych badaczy i ich bliskich.

Uniwersytet Gdański jako lider projektu wraz z partnerami - Politechniką Gdańską i Gdańskim Uniwersytetem Medycznym - otrzymał dofinansowanie w maksymalnej wysokości 749 559,80 zł na realizację projektu „MOSAIC - Mobilność, Synergia Akademicka i Inicjatywa – Rozwój Potencjału Związku Uczelni Fahrenheita w Gdańsku w Ramach Inicjatywy EURAXESS”.

- Projekt MOSAIC to dalsze umacnianie strategicznej architektury dla umiędzynarodowienia- powiedziała Prorektorka ds. Współpracy i Umiędzynarodowienia dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler, prof. UG. - Budowanie międzynarodowej, synergicznie współpracującej społeczności naukowej jest konieczne, by skutecznie stawiać czoła globalnym wyzwaniom współczesnego świata. W Uniwersytecie Gdańskim od lat realizujemy wizję nauki interdyscyplinarnej, międzynarodowej i wielokulturowej, łączącej najlepsze praktyki z całego świata. Uczestnictwo w Sieci NAWA-EURAXESS to kolejny krok na tej drodze.

MOSAIC ma na celu stworzenie innowacyjnej i kompleksowej platformy wspierającej mobilność naukowców oraz rozwój ich karier w oparciu o europejskie standardy określone w Europejskiej Karcie Naukowca i Kodeksie Postępowania przy Rekrutacji Naukowców. Projekt będzie realizowany przez uczelnie tworzące Związek Uczelni Fahrenheita, który skupia trzy wiodące instytucje akademickie w Gdańsku: Uniwersytet Gdański, Politechnikę Gdańską oraz Gdański Uniwersytet Medyczny.

- Ważnym atutem projektu jest fakt, że wszystkie trzy uczelnie zrzeszone w Związku Uczelni Fahrenheita posiadają wyróżnienie HR Excellence in Research przyznane przez Komisję Europejską. W ramach projektu instytucje te będą wdrażać najwyższe standardy przejrzystości rekrutacji, stabilnych warunków zatrudnienia oraz wysokiej jakości wsparcia administracyjnego dla naukowców - mówi kierowniczka projektu Magdalena Sawicz, Dyrektorka Biura Współpracy i Umiędzynarodowienia UG, - Projekt MOSAIC będzie realizowany zgodnie z politykami horyzontalnymi: zapewniając równość szans i niedyskryminację, wspierając różnorodność kulturową, zrównoważony rozwój i społeczną odpowiedzialność. Działania obejmą także wdrażanie proekologicznych rozwiązań oraz wspieranie integracji zagranicznych naukowców i ich rodzin w środowisku akademickim regionu pomorskiego.

Efektem realizacji projektu będzie utworzenie regionalnego punktu sieci NAWA-EURAXESS, który wzmocni konkurencyjność międzynarodową Gdańska i Pomorza, przyciągnie światowej klasy naukowców oraz zwiększy umiędzynarodowienie lokalnego środowiska naukowego.

Więcej informacji o wynikach naboru do pierwszej edycji programu na stronie NAWA: Znamy wyniki naboru do programu Sieć NAWA-EURAXESS 2024 - NAWA.

 

 

 

fot.
DR/CKiP